• HISTORIA SZKOŁY

Zarys historii szkoły

Historia istnienia szkoły w naszej miejscowości sięga ponad 200 lat.

Już Komisja Edukacji Narodowej powołała szkołę  elementarną. Założenia KEN stwierdzały: „Będzie     to szkoła świecka…”, jednak pozostała ona pod patronatem naszego duchowieństwa. Mieściła się wówczas w skromnym budynku parafialnym. Uczniowie uczęszczali do niej nieobowiązkowo, chociaż KEN zakładała obowiązkowość i  powszechność nauczania w Polsce pod zaborami.

Szkoła istniała również w czasie zaborów i mieściła się w domu prywatnym. Byliśmy pod zaborem rosyjskim, toteż język rosyjski był językiem wykładowym. Mimo to jedna nauczycielka nauczała w języku polskim.

W 1927 r., kiedy to weszła ustawa o powszechności nauczania uchwalona przez Sejm i ustawę państwową

z 1923 r., powstała w Dłutowie szkoła państwowa.

Była to szkoła czteroklasowa, w której pracowało dwóch nauczycieli.

W roku 1936 Inspektorat Oświaty powołał do życia szkołę sześcioklasową. Istniała ona od roku 1939 do wybuchu II wojny światowej.

W  okresie okupacji natomiast szkoły na naszym terenie nie istniały. Odbywało się jedynie nauczanie tajne.

W marcu 1945 r. powstała powszechna szkoła podstawowa z najwyższą klasą czwartą. Uczniowie kl. V-VII uczęszczali do szkoły w  Lubowidzu lub Lidzbarku. Miejscowości te położone są ok. 15 km od Dłutowa.

W roku 1949 zorganizowano w Dłutowie siedmioklasową szkołę, która mieściła się w dwóch budynkach. Dzieci w tym czasie było bardzo dużo, gdyż istniał w Dłutowie Państwowy Dom Dziecka. Po kilku latach został rozwiązany

i przeniesiony do innej miejscowości.

Od 1956 r. placówka znajdowała się w pałacu. Warunki nauczania były bardzo utrudnione, ponieważ  sale lekcyjne nie były oddzielone od siebie korytarzem.

„Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej

przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory”.

H. Sienkiewicz

1 września 1973 r. oddano do użytku nowy budynek szkoły.

Miał osiem pomieszczeń lekcyjnych, salę gimnastyczną, świetlicę, bibliotekę, kuchnię, kancelarię, pokój nauczycielski oraz sanitariaty.

Zatrudnionych było wówczas 12 nauczycieli. Przekazywali oni wiedzę

i wychowywali 371 uczniów z Dłutowa, Zdrojku, Marszewnicy, Nicka, Biernat, Wawrowa, Zalesia i Jabłonowa.

Praca w nowym budynku dostarczała przyjemności i sprzyjała sukcesom edukacyjnym.

Obecnie w klasach O-VI kształci się 165 uczniów w 9 oddziałach.

Edukacją dzieci zajmuje się 16 nauczycieli.  Zatrudnieni są  zgodnie z wymaganiami kwalifikacyjnymi  w pełnym lub  niepełnym wymiarze czasu pracy. Ponadto szkoła ma 5 pracowników administracji i obsługi.

Od 1973 r. mury tej szkoły opuściło ponad tysiąc absolwentów.

Wśród nich wielu ukończyło wyższe studia, zdobyło upragnione zawody, wsławiło się pracą dla rozwoju wsi, gminy

i  regionu. Jedenaścioro absolwentów powróciło tu w charakterze nauczycieli. Siedmioro z nich obejmowało lub nadal obejmuje stanowiska dyrektorskie w szkołach.

Krótki zarys historii szkoły pokazuje istotne wydarzenia. Należy jednak pamiętać, że tworzą je ludzie.

WAŻNE WYDARZENIA

1971 r . - Decyzja o budowie szkoły.

1973 r. -inauguracja roku szkolnego 1973/74 w nowym budynku przy ulicy Długiej i nadanie imienia H. Sienkiewicza

- Dyrektorem Szkoły zostaje p. Piotr Filipiki.

1975 r. - Nadanie Sztandaru Szkole.

1976 r. -Założenie Księgi Pamiątkowej, do której wpisywani są najlepsi absolwenci Szkoły.

- Do obwodu szkoły zostają włączeni uczniowie z miejscowości Adamowo.

- Likwidacja Zbiorczej Szkoły Gminnej  w Dłutowie.

1990 r.  -Rozpoczęcie nauki religii w szkole.

1991 r.  -Dyrektorem Szkoły zostaje p. Ryszard Szostek.

1994 r.  - Przejęcie szkoły przez organ prowadzący- Urząd Miasta i Gminy w Lidzbarku.

1998 r.  -Szkolne obchody 25-lecia pracy szkoły.

1999 r. - Dyrektorem szkoły zostaje p. Andrzej- Mirosław Stolarski.

- Zgodnie z realizowaną reformą systemu oświaty w naszym kraju, szkoła przekształcona zostaje z ośmioletniej w sześcioletnią szkołę podstawową, zaś w budynku szkolnym zaczyna funkcjonować druga szkoła-  trzyletnie gimnazjum (Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego).

- Do obwodu szkoły włączeni zostają uczniowie z Nowego Dworu.

2005- 2013 r. – organizacja kilkudniowych wyjazdów wakacyjnych dla najlepszych uczniów szkoły: Szlak Papieski, Warmia i Mazury, Morze, Góry, Suwalszczyzna i Białowieski Park Narodowy (organizacja i opieka: dyrektor szkoły, wychowawcy klas).

2008 r. -Obchody trzydziestej piątej rocznicy pracy szkoły i nadania szkole imienia H. Sienkiewicza  oraz trzydziestej trzeciej rocznicy ufundowania sztandaru z udziałem przedstawicieli kuratorium oświaty, władz samorządowych, dyrektorów szkół i jednostek organizacyjnych z terenu gminny, byłych nauczycieli i pracowników szkoły, rodziców, społeczności lokalnej i szkolnej SP i  Gimnazjum w Dłutowie.

- Posadzenie z tej okazji 35 drzew (dęby i świerki) na posesji szkolnej.

2013 r. - Obchody czterdziestolecia pracy szkoły i nadania szkole imienia H. Sienkiewicza połączone z oddaniem do użytku inwestycji związanej z termodernizacją i wymianą centralnego ogrzewania.