• DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

,,Pamięć o dwóch zbrodniczych systemach XX wieku – stalinowskim i nazistowskim – musi być stale obecna w naszej świadomości. Ku przestrodze przyszłych pokoleń”

Andrzej Wajda

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej dla uczczenia pamięci obywateli II RP wymordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz władz sowieckich w 1940 roku.  Dla społeczności naszej szkoły jest to również  5 rocznica ufundowania pamiątkowej tablicy dla uhonorowania porucznik Janiny Antoniny Lewandowskiej, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu.

Uczniowie dbają o to, by pamięć  o ofiarach była żywa, a miejsce otoczone opieką. Klasa 4 zadbała o porządek i zapalenie zniczy oraz dowiedziała się, czym jest zbrodnia katyńska. To ważne, by młode pokolenie wiedziało, że ,,umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” (Wisława Szymborska).