W bieżącym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie wprowadzono monteskiuszowski podział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m. in. liberum veto i wolną elekcję. Choć konstytucja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
ŚWIĘTO FLAGI
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto, które zostało wprowadzone w życie na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku i obchodzone jest corocznie 02 maja od 2004 roku. Data tego święta nie została ustanowiona przypadkowo, a mianowicie miała na celu towarzyszyć Polakom w chwili refleksji pomiędzy dniem 01 maja (zwanym Świętem Pracy) a 03 maja (narodowym świętem uchwalenia Konstytucji 3 maja). Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, którego celem jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy – biel i czerwień – już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.
Pamiętajmy zatem, by w okresie świąt majowych, wywiesić flagę, dając tym przykład poszanowania dla polskiej historii i wspólnoty narodowej.
Święto Pracy
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzony jest obecnie w wielu krajach na całym świecie. 1 Maja upamiętnia wydarzenia, jakie miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych. W 1886 roku w Chicago, w stanie Illinois na fali niepokojów społecznych, spowodowanych drapieżnym kapitalizmem, doszło do buntu robotników. Od lat byli oni źle opłacani za pracę ponad siły. Do tego doszły zmiany technologiczne, które w niedalekiej przyszłości miały pozbawić tysiące ludzi pracy. Co rusz wybuchały protesty i strajki, które miał wymusić na właścicielach fabryk, godnych płac i ośmiogodzinnego dnia pracy.
W Polsce po raz pierwszy obchodzono święto 1 Maja w roku 1890. Odbyło się to na terenie zaboru rosyjskiego, pod nosem niezadowolonych z tego powodu wojsk carskich. W kolejnych latach dochodziło często do starć z carskim wojskiem. Po odzyskaniu niepodległości, do polskiego sejmu trafił wniosek o ustanowienie dnia 1 Maja dniem wolnym od pracy i uczynnienie go świętem państwowym. Miało to miejsce w 1919 roku. Udało się to zrealizować jednak dopiero w 1950 roku. Wówczas Święto Pracy stało się świętem państwowym i trafiło do kalendarza. Niemal od samego początku polscy komuniści zagarnęli Święto Pracy dla siebie i rozpoczęły się słynne, przymusowe pierwszomajowe pochody.
W dzisiejszych czasach, Międzynarodowe Święto Pracy, dalej ma duże znaczenie. Jest to dzień wolny od pracy i nauki. Tego dnia organizowane jest wiele uroczystości, które mają na celu upamiętnienie zdarzeń, które miały miejsce ponad 100 lat temu.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
22 kwietnia
9
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku, informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Dla społeczności naszej szkoły jest to szczególnie ważny dzień, gdyż obchodzimy również 3 rocznicę odsłonięcia tablicy pamiątkowej pod Dębem Katyńskim. Jest ona poświęcona jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o życiu i tragicznej śmierci porucznik Janiny Antoniny Lewandowskiej, która powstała przy udziale moich uczennic z klasy 7a: Wiktorii Bober, Julii Bonisławskiej i Tatiany Rody oraz wsparciu nauczycieli informatyki: pani Ireny Leszczewicz, pani Doroty Klejnowskiej i pana Zbigniewa Margalskiego. Bardzo Wam dziękuję – Lidia Zastawna.
Oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022
Światowy Dzień Zdrowia 2021
Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata.
Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1948 r. i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństwa na świecie.
Wszyscy jednakowo zasługują na dostęp do usług zdrowotnych, ale nie zapominajmy,
że sami również mamy obowiązek zadbać o zdrowie własne i naszych najbliższych.COVID-19 mocno uderzył we wszystkie kraje, ale jego wpływ był najsilniejszy na społeczności, które już były narażone na chorobę, rzadziej mają dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej.
Te nierówności nie są nowe. Mimo że na świecie nastąpiła poprawa średniego poziomu zdrowia i oczekiwanej długości życia oraz zmniejszenie przedwczesnej śmiertelności, korzyści te nie zostały równo podzielonemiędzy różne części społeczeństwa w obrębie narodów i między nimi. Różnice obserwuje się również w każdym wieku, od wczesnych lat do końca życia.
Jest to niesprawiedliwe, ale można temu zapobiec. Dlatego powinniśmy dążyć do zapewnienia każdemu warunków życia i pracy sprzyjających zdrowiu. Jednocześnie zapewniając wszystkim ludziom dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych, kiedy i gdzie ich potrzebują.
Dowody są jasne: zapewnienie równie dobrego startu w życiu zarówno dziewczynom, jak i chłopcom oraz zajęcie się zdrowiem przez całe życie jest niezbędne dla dobrego samopoczucia, rozwoju, zrównoważonego rozwoju i odporności współczesnego społeczeństwa i przyszłych pokoleń.
https://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2021/04/world-health-day-2021/world-health-day-2021
Więcej informacji o obchodach Światowego Dnia Zdrowia na stronie internetowej:
https://www.who.int/news-room/events/detail/2020/04/07/default-calendar/world-health-day
Świąteczne życzenia
"Dzieląc się jajeczkiem przy świątecznym stole Zastanówmy się chwilę: Co jest najważniejsze na tym łez padole?
Życzymy wszystkim miłości – ale do bliźniego, wiary – bezgranicznej, serca – otwartego i nastroju... Duchem Świąt pełnego."
Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Starym Dłutowie
Jak nakazuje tradycja SKW przesłało życzenia świąteczne do nauczycieli emerytów i instytucji, z którymi współpracuje nasza szkoła.
Kartki okolicznościowe zostały wykonane przez Panie: Annę Chojnacką, Iwonę Gołosz, Joannę Mendalkę, Żanetę Mendalkę i Annę Lech.
Gratulacje dla Martynki!
Nasza uczennica, Martyna Rynkowska z klasy 6b odebrała nowy rower, który wygrała w wiosennym konkursie Radia 7 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wyniki XVI edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji K. K. Baczyńskiego
Miło nam oznajmić, że uczennica naszej szkoły Aleksandra Nisgorska została wyróżniona w XVI edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji K. K. Baczyńskiego. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną konkurs miał charakter zdalny. Uczestnicy przesłali do organizatorów film z nagraną recytacją utworu K. K. Baczyńskiego pt.,, Spojrzenie''.
Gratulujemy nagrodzonej uczennicy i serdecznie dziękujemy uczniom, którzy również zaangażowali się w przygotowanie do tegorocznego konkursu recytatorskiego.
Uczeń naszej szkoły Bartosz Gajewski, trenujący piłkę nożną w DKS Wkra Działdowo otrzymał powołanie do kadry Warmińsko- Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.
W dniach 11-14 marca 2021 roku uczestniczył w turnieju w Jarocinie.
Był to bardzo ważny z punktu widzenia szkoleniowego turniej. Młodzi piłkarze z województwa warmińsko-mazurskiego mogli sprawdzić się na tle swoich rówieśników.
Kadra WMZPN wyszła z grupy, a w ćwierćfinale po rzutach karnych przegrała z Górnikiem Konin. Ostatecznie reprezentanci województwa warmińsko-mazurskiego zajęli 8 miejsce. Turniej wygrała AP Macieja Murawskiego Zielona Góra.
Jak podkreślali trenerzy, wynik tego turnieju, był kwestią drugorzędną. Najważniejsze, że młodzi zawodnicy mieli okazję, aby w dobrych warunkach pograć w piłkę i rywalizować z zawodnikami w porównywalnym wieku.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcony jest pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są Ci, ,,którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu”(źródło: ipn.gov.pl). Żołnierzy Wyklętych określa się również mianem ,,Żołnierze Niezłomni” lub ,,żołnierze drugiej konspiracji”.
1 marca jest symboliczną datą, która nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
W roku największej aktywności podziemia, czyli 1945, działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło – zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku.
REKRUTACJA
SZANOWNI RODZICE!
Informujemy, iż Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie ogłasza nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2021/2022.
Wniosek o przyjęcie dzieci do oddziałów przedszkolnych bądź klasy pierwszej można pobrać :
- w sekretariacie szkoły
- ze strony internetowej szkoły:
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji, wnioski, terminarz postępowania rekrutacyjnego znajdziecie Państwo na stronie internetowej szkoły w zakładce – Rekrutacja 2021/2022.
Katarzyna Trzcińska-Raczkowska
Dyrektor szkoły
WALENTYNKI
W piątek - 12 lutego - obchodziliśmy w naszej szkole walentynki. Uczniowie klas 1-3 spisali się znakomicie i wykonali wiele przepięknych kartek z życzeniami. Dziękujemy za udział w zabawie.
5
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CHEMICZNY
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CHEMICZNY
W czwartek 28 stycznia uczniowie klas VII trzech szkół – Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku, Szkoły Podstawowej
im. H. Sienkiewicza w Dłutowie i Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Wąpiersku wzięli udział w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE CHEMICZNYM „MISTRZ UKŁADU OKRESOWEGO PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH”. Konkurs odbył się online za pomocą platformy Quizizz i składał się z 30 zamkniętych pytań. W ogólnej ocenie liczyła się poprawność i szybkość udzielanych odpowiedzi. Celem konkursu było :
• popularyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat układu okresowego pierwiastków i zastosowań pierwiastków chemicznych,
• popularyzacja wiedzy chemicznej, głównie z zakresu budowy materii.
• wspieranie rozwoju uczniów uzdolnionych.
• wdrażanie uczniów do samokształcenia.
• wyrabianie umiejętności twórczego myślenia i samodzielnego rozwiązywania zadań problemowych.
• kształtowanie umiejętności sprawnego posługiwania się układem okresowym pierwiastków.
• integracja młodzieży i motywowanie do współzawodnictwa.
Klasyfikacja konkursowa:
1. MISTRZ UKŁADU OKRESOWEGO PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH – Aleksandra Nisgorska z SP w Dłutowie
2. Bartosz Bilski z SP nr 1 w Lidzbarku
3. Hanna Lemańska z SP nr 1 w Lidzbarku
Przyznano także szkolne tytuły:
• MISTRZ UKŁADU OKRESOWEGO PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH SP nr 1 w Lidzbarku – Bartosz Bilski
• MISTRZ UKŁADU OKRESOWEGO PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH SP w Dłutowie – Aleksandra Nisgorska
• MISTRZ UKŁADU OKRESOWEGO PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH SP w Wąpiersku – Zuzanna Nigowska
Wszystkim uczniom dziękuję za udział i zaangażowanie a ZWYCIĘZCOM serdecznie GRATULUJĘ.
Dyplomy i nagrody zostaną wręczone po powrocie do nauki stacjonarnej.
DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA
Drugiego lutego przypada Dzień Pozytywnego Myślenia, więc myślmy pozytywnie...
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECNEJ POMOCY
- 4
❤❤❤DZIĘKUJEMY!!!❤❤❤
Choć graliśmy w tym roku w okrojonej wersji, to orkiestrowy akcent wybrzmiał całkiem ładną kwotą. Kwestując w kl. 1-3, oddziałach przedszkolnych, wśród pracowników szkoły i rady pedagogicznej zebraliśmy ok 1500zł🎉
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę p. Marzeny Mostowicz za pomoc w organizacji oraz p. Barbary Sowy za piękny i smaczny tort🤗
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022
Ogłaszamy terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.
Najważniejsze informacje
- Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.
- Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
- Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
- Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
- W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
- W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
- Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontynuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
- Ogłoszony harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające (o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe) oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym (o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe).
- W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w terminach określonych w tabeli.
- Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
- Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
Materiały
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych
Organizacja zajęć w szkole
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów
bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze
do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust
i nosa). - Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe
lub dezynfekcja rąk).
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania
w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. - W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz
do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach. - Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły)
i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu. - Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas w miarę możliwości powinny znajdować się na różnych piętrach budynku szkoły.
- Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania
w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania
się z pozostałymi klasami. - Należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzględniający,
m.in.:
- godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
- korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
- korzystania ze stołówki szkolnej,
- zajęć na boisku.
- Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Sprzęty sportowe i programowe należy dokładnie czyścić oraz dezynfekować
lub korzystać z przyborów jednorazowych. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć
lub uniemożliwić do nich dostęp. - Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
- Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy powinny być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę,
w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. - Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni
z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone,
z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. - Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy. - Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy udostępnić uczniom co drugi boks, przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby kontakt dzieci z różnych klas był jak najmniejszy.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa
w czasie epidemii. Zaleca się zamiast środków do dezynfekcji rąk regularne mycie rąk wodą z mydłem. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym
w szczególności przed przyjęciem dzieci
oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji. - Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole.
Nie powinny odbywać się w trakcie pracy stacjonarnej klas I-III, tylko po jej zakończeniu. Rekomenduje się ich organizację w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych
oraz dokładne wietrzenie sal. - Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny
jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach. - Rekomenduje się, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania
i wychowania/higienistką szkolną, ustalić i upowszechnić zasady korzystania
z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone
w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. - Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić
ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych
w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia
i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny
jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów. - Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytycznedla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen - pkt 1 stomatologia, są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych
w warunkach stanu epidemii COVID-19
w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów. - Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie
z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://gis.gov.pl/oswiata/udostepniania-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty-fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka/. - Dyrektor szkoły aktualizuje i upowszechnia wewnętrzny regulamin lub procedury funkcjonowania szkoły
w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki
oraz zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz aktualne przepisy prawa. - Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci
z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi,
np.
- obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,
- w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
i powierzchni- Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem
do dezynfekcji. - Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie
po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. - Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania
w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych– poręczy, klamek
i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników. - Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się
na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń
i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących
do dezynfekcji. - W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk –instrukcje dezynfekcji.
- Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym
ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu. - Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia
w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS:https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/ - Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali lekcyjnej,
w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci. - Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać
go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów oraz sprzętów należących
do szkoły, jak również ich wietrzenia.
Gastronomia
- Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
- Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami
w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić
co najmniej 1,5 m, chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości
co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. - W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci
w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego
i higienicznego spożycia posiłku. - Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone
w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane. - Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu,
w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia
i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną,
a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce. - Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
- Zaleca się usuniecie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki)
z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki. - Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone
w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie
z zaleceniem wskazanym powyżej. - Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych
oraz sztućców.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia
u pracowników szkoły- Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających
z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań. - Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają
w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. - W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 6-g0. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy
tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia
(np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych,
a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna). - Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
- Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności).W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych– dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor szkoły powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego.
- Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego
w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych
z zaistniałym przypadkiem. - Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.
* ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania
się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach https://gis.gov.pl/lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
Załączniki – instrukcje
- mycia rąk
https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/ - dezynfekcji rąk
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/ - prawidłowego zdejmowania maseczki
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/ - prawidłowego zdejmowania rękawiczek
https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/ - wykaz produktów biobójczych
http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze
6 grudnia - MIKOŁAJKI
6 grudnia obchodzimy mikołajki, święto wyczekiwane głównie przez najmłodszych. Z tej okazji życzymy wszystkim dzieciom z naszej szkoły wymarzonych upominków od Świętego Mikołaja oraz dużo radości!!!!
Dyrekcja i nauczyciele
Archiwum Aktualności