• Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

• XXIV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

W dniach 8-10 czerwca 2018 r. delegacja z naszej szkoły w składzie  Magdalena Sieńska, Klaudia Sadowska  oraz opiekun Maria Przybysz - Giżyńska, mogła spotkać się z przedstawicielami szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza z 50 miejscowości z różnych regionów Polski.

Gospodarzami  tegorocznego zlotu byli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Po przybyciu na miejsce w piątek uczestnicy zlotu mogli zwiedzić budynek szkoły  w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku  oraz obejrzeć nadesłane prace konkursowe i wpisać  nazwę swojej miejscowości  na mapie Polski. Następnie zlotowicze wraz ze sztandarami i transparentami swoich szkół przeszli w uroczystym pochodzie ulicami Tczewa przemieszczając się do Centrum Kultury i Sztuki.  W czasie gali inauguracyjnej powitano zlotowiczów, wszystkich zaproszonych oraz  gości specjalnych. W gronie zacnych osobistości znaleźli się min. Anna Cybulska, żona śp. Antoniego Cybulskiego – pomysłodawcę i założyciela zlotów, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza  w Oblęgorku – Maciej Cybulski, Anna Dziewanowska – prawnuczka pisarza oraz Ewa Wiśniewska aktorka, odtwórczyni roli Kurcewiczowej z ekranizacji powieści „Ogniem i mieczem”.

Podczas uroczystości uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych wraz z nauczycielami przygotowali interesujący program artystyczny oparty na twórczości naszego patrona wykorzystując przy tym talenty wokalne, taneczne, filmowe i aktorskie, a także fryzjerskie i krawieckie.

W ramach integracji zlotowiczów gospodarze przygotowali dla młodzieży  kolację z dyskoteką i karaoke, a dla opiekunów bankiet w restauracji.

W sobotni poranek tuż po śniadaniu udaliśmy się do Gdańska,  gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy miasto.  Następnie przepłynęliśmy statkiem do Gdyni, by tam po obiedzie w restauracji móc zwiedzić oceanarium i statek „Dar Pomorza”. Po bardzo wyczerpującym dniu gospodarze przygotowali jeszcze imprezę plenerową na terenie   Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie.  Średniowieczni rycerze prezentowali sztuki walki, przy alei sienkiewiczowskiej zostały posadzone nowe drzewa symbolizujące kolejnych bohaterów powieści naszego patrona – Ligię i Winicjusza.  Została przekazana flaga zlotu  następnym gospodarzom.

Niedzielę rozpoczęliśmy uroczystą mszą św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie w intencji śp. Henryka Sienkiewicza oraz uczestników XXVI Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich z udziałem pocztów sztandarowych szkół. Po mszy dla młodzieży pracownicy Fabryki Sztuk w Tczewie zorganizowali warsztaty malowania na szkle, uczestnicy mogli wybrać obrazki przedstawiające zabytki architektury Tczewa. Opiekunowie w tym czasie zwiedzali miasto z przewodnikiem.

Zabraliśmy ze sobą do naszych szkół i środowisk piękne przeżycia i wspomnienia.  Z radością spotkamy się ponownie w Olecku.