• OBCHODY DNIA PATRONA NASZEJ SZKOŁY

• DZIEŃ PATRONA I DZIEŃ EUROPY

30 maja 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona, którym jest Henryk Sienkiewicz. Celem tej uroczystości było przypomnienie wiedzy o życiu i twórczości tego wielkiego Polaka.  Powieściopisarz, nowelista, dziennikarz, publicysta. Pierwszy polski laureat Nagrody Nobla, wielbiony przez pokolenia rodaków za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha.

Uczniowie przygotowali inscenizację, podczas której przenieśli widzów  do Szwecji, w 1905 roku. Zaprezentowali ważne – dla pisarza i jego rodaków – wydarzenie: wręczenie Nagrody Nobla. Piątoklasiści zacytowali ważny fragment przemówienia twórcy polskiej literatury, który podkreślił, że nagroda ta, to dowód ,,życia i triumfu” Polski będącej nadal pod zaborami. Dowiedzieliśmy się, w jakich okolicznościach nastąpiła ta uroczystość i jaki miała przebieg. A przede wszystkim, jak była ważna dla Polaków, ze względu na naszą sytuację polityczną – utrata własnego państwa i walka o jego odzyskanie.

Chcąc podkreślić i przypomnieć o przynależności Polski do Unii Europejskiej obchodziliśmy również Dzień Europy, który przypada na 9 maja. Został on ustanowiony na pamiątkę utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali 9 maja 1950 roku. To dzień, w którym świętujemy pokój i jedność  w Europie.  Uczniowie klas IV szkoły podstawowej do III gimnazjum zaprezentowały w formie wybrane przez siebie kraje należące do wspólnoty. Zawierały one najistotniejsze informacje dotyczące danego państwa, a wybrani przedstawiciele poszczególnych klas, fachowo i w sposób żartobliwy, dokonali prezentacji. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy III A: Gracjan Kościński i Bartosz Lamtych.