SCENARIUSZ 1
Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
dla ucznia z Zespołem AspergeraProwadząca: Dorota Klejnowska
Data: 26.05.2021 r. (środa)
Klasa: xx
Temat: Autoprezentacja
Cele zajęć:
Uczeń :
- potrafi płynnie opowiedzieć o sobie;
- zna swoje zainteresowania;
- umie rozmawiać o swoim hobby;
- potrafi zapytać o zainteresowania innych osób;Nacobezu:
- potrafię swobodnie opowiedzieć o sobie;
- chętnie opowiadam o swoich zainteresowaniach;
- podtrzymuję rozmowę o moim hobby;
- grzecznie dopytuję o zainteresowania innych osób;Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa (na zajęcia zostali zaproszeni trzej koledzy z klasy, celem uspołeczniania ucznia)
Metody: aktywizujące, pogadanka, pytania do przemyślenia, rozmowa, zabawa dydaktyczna
Pomoce dydaktyczne: piosenka „Moje hobby to marzenia” źródło Youtube, tablica interaktywna i jej oprogramowanie, aplikacje interaktywne, karta pracy, mata edukacyjna, patyczki losujące.
Przebieg lekcji:
- Rozpoczęcie piosenką „Moje hobby to marzenia”.
- Omówienie tematyki i celów zajęć.
- Wskazanie NACOBEZU.
- Zabawa z matą edukacyjną: „Kto, tak jak ja…?”.
Rozkładamy matę na podłodze. Dzieci zajmują wybrane przez siebie kolory trójkątów. Prowadzący rozpoczyna rundę słowami: Kto, tak jak ja….” (np. lubi jeść lody, oglądać bajki, malować obrazy, jeździć na rowerze, grać w piłkę nożną, …itp.) Osoby, które lubią to samo zamieniają się miejscami. Za każdym razem pytanie zadaje inna osoba, aby każdy z grupy miał szansę podzielić się pomysłem. - Pytania do przemyślenia:
- Co sprawia, że różnisz się od wszystkich innych dzieci w klasie? (imię i nazwisko, rodzina, wygląd, uzdolnienia, zainteresowania, …)
- Z jakich różnic jesteś dumny? (osiągnięcia w nauce, osiągnięcia w sporcie, …)
- Wyobraź sobie, że masz tylko minutę na to, by komuś opowiedzieć o sobie. Co na pewno byś powiedział? (każdy wybiera to, co jest dla niego najważniejsze)
- Czy uważasz, że inni mogą uznać te cechy, które wyróżniają Cię spośród innych za interesujące?
- Czy podobieństwa osób mogą być atrakcyjne dla innych ludzi?
- Pogadanka. Wprowadzenie terminu HOBBY. Omówienie swoich zainteresowań.
Pytania pomocnicze:
- Jakie zainteresowania mają inni ludzie, np.: Twoi rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, koledzy, koleżanki?
- Jakie TY masz zainteresowania? - Praca z programem multimedialnym. Omówienie tablicy hobby – wprowadzenie terminu. Odsłuchanie polecenia z głośnika. Podanie czasu na przemyślenie odpowiedzi. Omówienie odpowiedzi jakie można wpisać na ekranie. Wylosowanie osób do wykonania zadań.
- Zabawa dydaktyczna – Rozmowa w parach. Uczniowie tworzą dialogi, w których dowiadują się wszystkiego o sobie i swoich zainteresowaniach. Po kilku minutach następuje zmiana ról. Podsumowaniem ćwiczenia, jest opowiedzenie przez ucznia, czym interesuje się jego kolega z pary.
- Kącik plastyczny – moje marzenie. Wstępem do wykonania zadania jest rozmowa o marzeniach uczniów z podaniem kilku pozytywnych przykładów marzeń innych osób. Uczniowie omawiają swoje marzenia i obrazują swoje marzenie.
- Podsumowanie zajęć – Karta pracy karta_1_NEW.pdf: Uczniowie tworzą dziesięciopunktową listę o sobie, zawierającą to co inni mogą uznać za wyjątkowe lub interesujące. Omówienie kart na pożegnanie w kręgu.