• SCENARIUSZ 3

        • Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

          dla ucznia z autyzmem sprzężonym z  niepełnosprawnością  w stopniu lekkim

          I etap edukacyjny

          Nauczyciel: Marzanna Kacprzak

          Temat: Orientacja przestrzenna-położenie przedmiotów.

          Cel główny:

          Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz orientacji przestrzennej. Doskonalenie procesu koncentracji uwagi i komunikacji.

          Cele szczegółowe:

          • Rozwijanie umiejętności porządkowania przestrzeni czasowej, zachowania rytmu.
          • Rozwijanie umiejętności komunikowania się.
          • Ćwiczenie orientacji wzrokowo-ruchowej.
          • Rozwijanie orientacji przestrzennej dotyczącej położenia przedmiotów
          • Kojarzenie doznań ruchowych z obrazami graficznymi.
          • Rozwijanie pamięci i spostrzegawczości.
          • Ćwiczenie  umiejętności określania stanu emocjonalnego.

          Forma pracy:

          • indywidualna

          Metody:

          • pokaz/ prezentacja
          • praktyczne działanie

          Środki dydaktyczne:

          • laptop
          • tablica interaktywna
          • piłka
          • meble: szafa lub regał znajdujące się w sali zajęć
          • prezentacja interaktywna wprowadzająca podstawowe komunikaty                                                         (z elementami AAC)
          • ćwiczenia do prezentacji doskonalące orientację przestrzenną

          (z elementami AAC)

          • interaktywny kalendarz (z elementami AAC)
          • symbole obrazujące położenie przedmiotu
          • puzzle interaktywne
          • „mówikarteczki”
          • emotikony

          Przebieg zajęć:

          1. Powitanie, określenie nastroju przez dziecko z wykorzystaniem „mówikarteczek”.
          2. Praca z kalendarzem interaktywnym:- wskazanie dnia tygodnia, miesiąca, pory roku oraz aktualnej pogody za pomocą symboli.

           

           

          1. Określenie nastroju przez dziecko (wykorzystanie „mówikarteczek”).
          2. Pokaz prezentacji interaktywnej wprowadzającej podstawowe komunikaty dotyczące położenia przedmiotu-piłki (na, w, pod, za, przed szafą).

           

          1. Określenie nastroju przez dziecko  (wykorzystanie „mówikarteczek”).
          2. Zabawa z piłką: umieszczanie piłki zgodnie z komunikatem werbalnym oraz wskazanym symbolem (na szafie, w szafie, pod szafą, za szafą, przed szafą).
          3. Określenie nastroju przez dziecko  (wykorzystanie „mówikarteczek”).
          4. Wykonanie ćwiczenia interaktywnego spójnego z wcześniejszą prezentacją oraz wykonaną zabawą z piłką.

           

           

          1. Podsumowanie zajęć- wybranie przez nauczyciela oraz dziecko emotikony.

          Nagroda dla dziecka za pracę podczas zajęć-interaktywne puzzle.

          1. Pożegnanie.

           

          Prezentacja oraz ćwiczenia interaktywne wykorzystane w zajęciach pochodzą z bloga „Rozumiemy się bez słów” autorstwa Pauliny Rutkowskiej.

           

           

           

           

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie
        • +48 23 698 20 83
          fax. (23) 698 20 83
        • Stare Dłutowo ul. Długa 61

          Godziny pracy sekretariatu szkoły:
          poniedziałek - piątek w godz. 8:00 - 16:00
          sekretarka: Monika Sieńska

          Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP):
          /spdlutowo/skrytka

          Poland
      • Logowanie