Zapraszamy
Gminny Konkurs Ortograficzny klas II i III
12 maja 2023 r., odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas II i III, którego organizatorem była w Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku. Przedstawicielami naszej szkoły byli Łukasz Stawicki uczeń klasy II oraz Michał Bartnikowski z klasy 3. Test konkursowy, z którym zmierzyli się uczestnicy zawierał pisanie ze słuchu, uzupełnienie kart pracy brakującymi ortogramami, praktyczne zastosowanie poznanych zasad ortograficznych oraz rebusy, zagadki.
I MIEJSCE w kategorii klas II zdobył ŁUKASZ STAWICKI
Brawo! Serdeczne GRATULACJE!!!
Podziękowanie dla chłopców za godne reprezentowanie naszej szkoły.
#świetamajowe #laboratoriumprzyszłości
- 25
,,Ojczyznę kocha się
nie dlatego, że wielka,
ale dlatego, że własna”
Seneka Młodszy
Święto Pracy, Dzień Flagi RP i 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodziliśmy uroczyście w piątek 28 kwietnia. Zostało to poprzedzone lekcjami historycznymi na temat genezy tych świąt i ich roli w życiu naszego narodu. Społeczność szkolna w biało – czerwonym spacerze przeszła ulicami Starego Dłutowa, a towarzyszyły nam dźwięki pieśni patriotycznych. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć mieszkańcom o ważnych zbliżających się datach i pokazać, że pamiętamy i szanujemy dokonania naszych przodków. Każda klasa wraz z wychowawcą miała również okazję wykonać pamiątkowe zdjęcie. Uroczystość została przeprowadzona i uwieczniona za pomocą sprzętu zakupionego w ramach programu ,,Laboratorium Przyszłości”.
AKCJA ŻONKILE 2023
,,Ludzie ludziom zgotowali ten los”
Zofia Nałkowska919 kwietnia obchodzimy 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci, który zawdzięczamy ostatniemu przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej Markowi Edelmanowi. Akcji towarzyszy hasło ,,Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Nasza szkoła włączyła się aktywnie w akcję. Uczniowie poznali historię narodu żydowskiego podczas wojny, przygotowali jej symbole, czyli żonkile dla społeczności szkolnej. Chcemy w ten sposób oddać hołd bezbronnym i niewinnym ludziom, wymordowanym przez nazistów.
Dziewczyny z brązem
- 8
W dniu dzisiejszym (26.04 środa) na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 1 w Olecku odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko Mazurskiego Związku Szkolnego w piłce nożnej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju finałowym wystąpiły cztery zespoły: SP Świętajno, SP 1 Olecko, SP Korsze i oczywiście nasza drużyna SP Dłutowo. Mecze rozegrano systemem każdy z każdym raz 15 minut. Dziewczęta po mimo okrojonego składu, długiej i wyczerpującej podróży zagrały bardzo dobrze. W ogólnym rozrachunku zajęły III miejsce w województwie. Dodatkowo nasz golkiper Martyna Rynkowska drugi raz z rzędu została wyróżniona przez organizatorów najlepszą bramkarką turnieju. Martynie i całemu zespołowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych. Dziewczęta za zajęcie III m w turnieju otrzymały pamiątkowe medale, puchar, dyplom. Nagrody wręczył członek zarządu WMSZS Pan Andrzej Kamiński.
Skład zespołu: Martyna Rynkowska (br), Julia Rychcik, Kamila Jabłońska, Roksana Kaczmarkowska, Amelia Antkiewicz, Oliwia Anuszewska, Ola Podgórska(kp) - opiekun zespołu Zbigniew Cegiełka.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
- 4
„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Umberto Eco
24 kwietnia świętowaliśmy w naszej szkole, przypadający na 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
W związku z tym uczniowie naszej szkoły mogli przeczytać ciekawostki związane z czytelnictwem i dobroczynnym wpływem książek na rozwój naszej wyobraźni. Na gazetce pedagoga specjalnego zawisły materiały związane z tym świętem, a uczniowie klasy pierwszej wykonali kolorowy plakat.
Dziewczyny wicemistrzyniami województwa
- 13
We wtorek 18 kwietnia na hali sportowej w miejscowości Spychowo koło Szczytna odbył się Finał Wojewódzki Warmińsko - Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w halowej piłce nożnej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju finałowym wystąpiły 4 zespoły: SP Dłutowo, SP Wieliczki, SP Świętajno, SP 3 Dobre Miasto. Mecze rozegrano systemem każdy z każdym 2 x 10 minut. Nasze zawodniczki pokazały się z bardzo dobrej strony. Wygrały dwa mecze i jeden niestety przegrały. W ogólnym rozrachunku dało nam to II miejsce w turnieju i tytuł Wicemistrza Województwa w halowej piłce nożnej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Sukces powtórzony drugi rok z rzędu. Dodatkowo nasza bramkarka Martyna Rynkowska otrzymała statuetkę najlepszej zawodniczki w drużynie i najlepszej bramkarki w turnieju. Całej ekipie należą się ogromne gratulacje za wkład i zaangażowanie jakie zostawiły na boisku podczas gry. Jeszcze raz ogromne brawa. Tak trzymać i nie zwalniać tempa. Dziewczyny w nagrodę otrzymały srebrne medale, dyplom, puchar. Nagrody wszystkim uczestnikom turnieju wręczył wiceprzewodniczący WMSZS w Olsztynie Jerzy Cimoszyński.
Skład zespołu SP Dłutowo:
Martyna Rynkowska (br), Roksana Kaczmarkowska, Kamila Jabłońska, Michalina Duda, Oliwia Anuszewska, Marta Dobrzyniecka, Ola Podgórska (kp) - opiekun zespołu Zbigniew Cegiełka.
Powiatowy Turniej o puchar Tymbarku
- 19
W piątek 14 kwietnia na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Starym Dłutowie odbył się Powiatowy Turniej o puchar Tymbarku w kategorii U 10 dziewcząt. W turnieju zagrały 3 zespoły: gospodarz SP Dłutowo, SP Gródki i SP 1 Lidzbark. Mecze rozegrano systemem każdy z każdym 2 x 10 minut. Zwycięstwo w całym turnieju odniosła drużyna z Lidzbarka i to ona będzie reprezentować nasz powiat w Finale Wojewódzkim, który odbędzie się w maju w Iławie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a drużynie z Lidzbarka życzymy dalszych sukcesów w finale. Na zakończenie wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy, które wręczyła dyrektor szkoły Pani Małgorzata Waleszkowska.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
- 21
13 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia.
7 kwietnia 1948 r. kraje z całego świata połączyły siły i założyły Światową Organizację Zdrowia, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć najsłabszym – aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.
Światowy Dzień Zdrowia każdego roku zwraca uwagę na konkretny temat zdrowotny, który dotyczy ludzi na całym świecie. Tegoroczne hasło brzmi „Zdrowie dla wszystkich”. Data 7 kwietnia upamiętnia rocznicę powstania WHO w 1948 roku. W 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia obchodziła zatem 75 rocznicę swojego istnienia.
W tym roku w naszej szkole w obchody tego święta włączyły się dzieci z klas 1-3. Uczniowie przygotowali przedstawienie, piosenki, prace plastyczne pt. „Wesoły warzywniak”, przebrali się za owoce i warzywa. Po występach skosztowali sałatki owocowe i warzywne. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Zdrowia.
Historyczny sukces naszej szkoły
W dniu dzisiejszym w auli Olsztyńskiej Szkoły Wyższej odbyła się Gala Sportu Szkolnego podsumowująca współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele SP Dłutowo na czele z Panią dyrektor Małgorzatą Waleszkowską, nauczycielem W-F Zbigniewem Cegiełka i uczennicami kl. 8 b: Martyną Rynkowską, Martą Dobrzyniecką i Olą Podgórską. Organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Olsztynie. Podsumowany został ubiegły rok szkolny, a następnie przyznano wyróżnienia sportowe najlepszym szkołom w województwie. W każdej klasyfikacji punktowało 10 najlepszych szkół z województwa. Wyróżnienia przyznano w 9 kategoriach.
Nasza szkoła sklasyfikowana została w 2 kategoriach:
Szkoła Podstawowa w Dłutowie I MIEJCSE - w systemie współzawodnictwa sportowego Warmińsko - Mazurskiego SZS Szkół Podstawowych Wiejskich.
Szkoła Podstawowa w Dłutowie III MIEJCSE - w systemie współzawodnictwa sportowego Warmińsko - Mazurskiego SZS
Szkół Podstawowych - Igrzyska Młodzieży Szkolnej (klasy VII -VII).
W poprzednich latach klasyfikowani byliśmy w 10 - tce najlepszych szkół w województwie, jednak nie na podium. Tym razem nastąpił bardzo duży progres. Wygraliśmy kategorię szkół wiejskich województwa Warm - maz. I dodatkowo 3 miejsce w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Odnotowaliśmy historyczny sukces.
Statuetki wyróżnionym szkołom wręczali Prezydent Miasta Olsztyn, Wicemarszałek Województwa, przedstawiciel Kuratorium Oświaty i członkowie zarządu WMSZS w Olsztynie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych w kolejnych latach.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
- 14
Autyzm - to jedno z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych. Dotyka blisko 400 tysięcy dzieci w kraju. Mimo to, wciąż niewiele o nim wiemy. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ma to na celu uwrażliwienie społeczeństwa na akceptację różnorodności i odmienności rozwojowej. Ubiegły tydzień upłynął w naszej szkole na zgłębianiu tajemnic tego zaburzenia. Podczas lekcji wychowawczych uczniowie poznali wiele ciekawostek i faktów dotyczących Autyzmu i tworzyli transparenty, przygotowując się do udziału w gminnych obchodach tego dnia. 31 marca wzięliśmy udział w przemarszu ulicami miasta, by uzmysłowić z jakimi problemami borykają się ich rówieśnicy dotknięci autyzmem. Bądź otwarty. Tylko bardziej
#ŚwiatowyDzieńZespołuDowna
#PoznajZrozumNieOceniaj
#WszyscyJesteśmyRóżniLeczTakSamoWażni521. Marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły odbyli lekcje wychowawcze i pogadanki, podczas których poszerzyli swoją wiedzę na temat problemów ludzi dotkniętych tą chorobą.
Bezpiecznie na wsi.
- 2
24 marca 2023 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela placówki KRUS. Podczas spotkania uczniowie klas I-III uświadomili sobie wiele niebezpieczeństw, na jakie mogą natrafić podczas pomocy rodzicom w gospodarstwie rolnym. Dzieci z uwagą obejrzały film, który stał się inspiracją do rozmowy.
Mamy nadzieję, że nasze dzieci wiedząc o zagrożeniach, z większa odpowiedzialnością będą pomagały rodzicom.
GMINNE ELIMINACJE DO OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
W dniu 17 marca w siedzibie OSP Lidzbark odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas 1-4 byli to: Korneliusz Mendalka, Krystian Stempka i Filip Dramiński. Kategorię klas 5-8 reprezentowali: Michał Błaszkiewicz, Jakub Naworski i Mateusz Uciński. Nasi uczniowie uzyskali bardzo dobre wyniki. W młodszej kategorii 1 miejsce zajął Kornel Mendalka, 2 miejsce wywalczył Krystian Stempka a Filip Dramiński przegrał 3 miejsce dopiero w dogrywce. W starszej kategorii Michał Błaszkiewicz też przegrał 3 miejsce w dogrywce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Kornel i Krystian będą naszą szkołę reprezentowali w etapie powiatowym.
Złoto dziewczyn w maratonie piłkarskim W. Wasieli
W piątek 17 marca w hali OSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbył się kolejny maraton piłkarski pamięci Wacława Wasieli w halowej piłce nożnej dziewcząt i chłopców z rocznika 2008 - 2009 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowały dziewczyny. W turnieju damskim wystąpiło 5 zespołów. Mecze rozegrano systemem każdy z każdym . Dziewczęta w tym turnieju zagrały koncertowo. 3 zwycięstwa, jeden remis, nie tracąc ani jednej bramki. Dodatkowo Martyna Rynkowska została najlepszą bramkarką turnieju. Drużyna otrzymała złote medale, puchar, dyplom i słodki upominek od organizatorów turnieju. Dzięki wielkie dla Pana Roberta Wasieli i Pana Mirosława Urbanowskiego za zaproszenie.
Skład zespołu: Martyna Rynkowska (br), Michalina Duda, Roksana Kaczmarkowska, Oliwia Anuszewska, Marta Dobrzyniecka, Justyna Piątkowska, Ola Podgórska - opiekun Zbigniew Cegiełka.
Maraton piłkarski pamięci W. Wasieli
W dniu dzisiejszym na hali MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbył się I maraton piłkarski pamięci Wacława Wasieli. Dziś zagrały dziewczęta z rocznika 2010 i młodsze w ramach Igrzysk Dzieci. Hala MOSiR zgromadziła 12 zespołów. W pierwszej fazie drużyny zostały podzielone na 3 grupy po 4 zespoły. Mecze w grupach rozegrano systemem każdy z każdym raz 8 min. Do drugiej fazy awansowały po 2 najlepsze zespoły z każdej grupy. 1 zagrały w finale A o miejsca 1-3, a 2 w finale B o miejsca 4-6. Nasz zespół nie wyszedł z grupy do dalszej fazy i uplasował się w przedziale 7-12. Dziewczęta po mimo braku awansu do dalszych gier zagrały przyzwoicie. Należy nadmienić iż trafiliśmy do najtrudniejszej grupy i był to nasz pierwszy tak duży turniej . Dziewczyny walczyły dzielnie, zdobyły cenne doświadczenie grając z silniejszymi przeciwniczkami. Była to dobra lekcja futbolu, która miejmy nadzieję zaowocuje w kolejnych występach naszej drużyny.
Dziewczyny zagrały w składzie:
Amelia Gorczyca (br), Julia Cejman, Julia Gołosz, Julia Redmer, Amelia Miranowska, Patrycja Piątkowska, Weronika Cegiełka, Kinga Zdunek, Amelia Antkiewicz, Martyna Mazurkiewicz- opiekun zespołu: Zbigniew Cegiełka, asystent - Paweł Nędzi.
Zapraszamy do udziału w zbiórce elektrośmieci!
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
- 7
,,Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których została podjęta.”
prof. Henryk Elzenberg
01 marca obchodzimy, ustanowiony przez Sejm RP, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Byli oni żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i jej podporządkowaniu ZSRS.
Społeczność naszej szkoły uczciła ich pamięć i poświęcenie w walce o wolną i demokratyczną Polskę biorąc udział w Szkolnym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska
- 21
22 lutego uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w ciekawej lekcji bibliotecznej. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o drodze książki z wydawnictwa do czytelnika - dawniej i dziś. Omówiła rozmieszczenie poszczególnych książek w bibliotece i ich przeznaczenie. Dzieciaki zastanawiały się, dlaczego warto odwiedzać bibliotekę i poznały prośby książki. W części praktycznej uczniowie wykonali kolorową zakładkę do książki w formie Minionka. Każdy z uczestników wrócił do domu z wypożyczoną książką.
Dziękujemy Pani Halinie Chmielewskiej za zaproszenie.
Młodym czytelnikom życzymy zaś, jak najwięcej wspaniałych wypraw do „Krainy Książek”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 22
MIEDZYNARODOWY DZIEN JEZYKA POLSKIEGO przypada 21 lutego. Święto to ma przypomnieć, jak ważne jest abyśmy dbali o swój jezyk ojczysty i o jego przetrwanie. W naszej szkole pamiętamy, dbamy, szanujemy. Na korytarzach szkolnych zawisły gazetki z informacjami o historii naszego języka. Wzrok przykuwały również łamańce językowe umieszczone na ścianach korytarzy. Na lekcjach języka polskiego uczniowie poznawali historię języka polskiego. Podczas przerw uczniowie klasy 4 przebrani za postacie: Mikołaja Reja i Profesora Jana Miodka sprawdzali umiejętność uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły posługiwania się lamańcami językowymi. Dzień ten przypomniał nam , jak ważne jest dbanie o piękno naszego języka.
Archiwum Aktualności