W dniu dzisiejszym uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z Policjantem. Dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasi uczniowie z zaciekawieniem słuchali i zadawali właściwe pytania poszerzając swoją wiedzę. Pan Policjant mówił o sposobach poruszania się na rolkach, wrotkach i hulajnogach oraz podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.
Spotkanie z Policjantem
AGRESJA ZSRS NA POLSKĘ
W wyniku zawartego pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Socjalistycznych Republik Sowieckich paktu Ribbentrop-Mołotow 17 września 1939 r. Armia Czerwona przekroczyła granice Polski.
Do ataku Sowieci użyli 600 tys. żołnierzy z jednostek wojskowych, 4700 czołgów i 3300 samolotów. Pierwszy atak sowiecki wymierzony został w strażnice Korpusu Ochrony Pogranicza.
Już od momentu przekroczenia granicy Sowieci dopuszczali się zbrodni na obywatelach polskich, zwłaszcza na ziemianach, osadnikach wojskowych i przedstawicielach administracji państwa polskiego. Prześladowaniom poddano także żołnierzy polskich. Okupacja radziecka oznaczała dla polskich obywateli bezwzględny terror. Wśród represji zastosowanych przez Sowietów znalazły się aresztowania, zsyłki do łagrów, deportacje, Zbrodnia Katyńska. Bilans sowieckiej okupacji do dziś nie jest do końca znany.
9 września nasza szkoła wzięła udział w narodowym czytaniu ,, Ballad i romansów” A. Mickiewicza.
Uczniowie klas ósmych zaprezentowali społeczności szkolnej tekst ballady pt. ,,Rybka”. Podstawowym celem akcji była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o piękno języka polskiego oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Przedsięwzięciu jak co roku patronowała Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
83. rocznica wybuchu II wojny światowej
Rankiem, 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny
przekroczyły granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową – największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości.
W celu uczczenia pamięci o tym wydarzeniu uczniowie wraz z wychowawcami klas wykonali gazetki ścienne.
Narodowe czytanie
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
- 9
1 września o godzinie 10.00 rozpoczęliśmy rok szkolny 2022/2023. Dyrektor szkoły – Pani Małgorzata Waleszkowska powitała grono pedagogiczne, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów, a w szczególności przedszkolaków i uczniów klasy pierwszej, którzy rozpoczynają nowy etap edukacji. Pani Dyrektor poinformowała wszystkich o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole, przedstawiła wychowawców poszczególnych grup oraz wytyczne na nowy rok szkolny. Odczytany został również list Ministra Edukacji i Nauki.
W uroczystościach udział wziął: Pan Janusz Bielecki–zastępca Burmistrza Miasta Lidzbark, który powitał nową Panią Dyrektor Małgorzatę Waleszkowską oraz podziękował za trzyletnią współpracę Pani Katarzynie Trzcińskiej –Raczkowskiej.
Podczas apelu uczciliśmy również 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
Pani Dyrektor przemówienie zakończyła życzeniami dobrego, bezpiecznego, pełnego sukcesów edukacyjnych i wychowawczych nowego roku szkolnego.
Uroczysty apel poprzedziła Msza Święta w miejscowym kościele koncelebrowana przez Ks. Krzysztofa Kowalskiego w intencji uczniów, ich rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły.
,,POZNAJ POLSKĘ”
- 102
W dniach 22 – 23.06.2022r. uczniowie klas IV – VIII udali się na kolejny wyjazd w ramach programu ,,Poznaj Polskę” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Tym razem była to wycieczka do kolebki państwowości polskiej – Wielkopolski.
Pierwszego dnia zwiedzili Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrę, położoną na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Oprócz pięknego wnętrza jaki prezentuje nawa główna katedry udali się również do jej podziemi, gdzie mogli obejrzeć w rezerwacie archeologicznym fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców władców Polski oraz nagrobki metropolitów i biskupów pomocniczych poznańskich. Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem i opiekunami udali się na Stare Miasto. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Fary Poznańskiej- pięknego barokowego kościoła, w którym w każdą sobotę w sezonie letnim, odbywają się koncerty organowe z udziałem znakomitych wykonawców. Kolejnym punktem zwiedzania było zatrzymanie się przed budynkiem miejskiego ratusza, na pokazie „Poznańskich Koziołków”, który odbywa się o godz. 12.00. Mogli wysłuchać legendy związanej z trykaniem koziołków, jak również z hejnałem wygrywanym przez trębacza.
Po czasie wolnym spędzonym na Starym Mieście nastąpił przejazd do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Biskupinie, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć ślady dawnego osadnictwa. W zrekonstruowanym grodzie można było spotkać rękodzielników prezentujących dawne rzemiosła i sztukę. Dodatkowo mogli również spróbować starodawnej kuchni oraz zakupić ciekawe pamiątki.
Ważnym elementem integrującym społeczność szkolną był nocleg w pensjonacie ,,Przystań” w Biskupinie oraz dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili, pomimo długiego i pełnego wrażeń dnia.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Bazyliki Prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie. Dzięki przewodnikowi uczniowie poznali historię tejże budowli. W środku katedry mogli podziwiać wspaniałe sklepienie kościoła, konfesję i relikwiarz św. Wojciecha, organy archikatedry, ważne kaplice, gotycki portal ze sceną Ukrzyżowania oraz najstarszy zabytek romański - Drzwi Gnieźnieńskie. Następnie udali się do podziemi katedry, gdzie zobaczyli krypty pochowanych m.in. Ignacego Krasickiego i Teodora Potockiego, fragmenty posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej oraz najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku. Z punktu widokowego wieży Katedry Gnieźnieńskiej podziwiali panoramę Gniezna. Czas wolny spędzili na Starym Mieście.
Ostatnim punktem na trasie wycieczki było Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie mogli zobaczyć relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi. Najważniejszą częścią ekspozycji były pozostałości grodu pierwszych Piastów.
Bezpiecznie, pełni wrażeń z udanego wyjazdu, uczniowie wrócili do Starego Dłutowa ok. godziny 21.00.
Piknik Rodzinny Przedszkolaków
- 55
15 czerwca 2022r. na placu przedszkolnym odbył się Piknik Rodzinny, na którym byli obecni: Pani Dyrektor Katarzyna Trzcińska – Raczkowska, wicedyrektor Pan Jacek Nowakowski, Sekretarz Miasta i Gminy Lidzbark Pani Agnieszka Ptaszyńska, Radny Pan Mirosław Trzciński, Sołtys Pan Józef Burdalski oraz Wychowawcy i Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie. Impreza rozpoczęła się od występów dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych, które wierszami i piosenkami pokazały jak bardzo kochają swoich rodziców. Kwiaty i medale były niespodzianką przygotowaną przez dzieci dla swoich Rodziców. Dla dzieci przygotowano moc atrakcji w postaci kącika malowania twarzy, konkurencji sportowych i wizyty Myszka Miki z Kaczorem Donaldem. Na pikniku nie zabrakło dobrego jedzenia: kiełbasek z grilla i wspaniałych wypieków, które specjalnie na tę okazję wykonały mamy przedszkolaków. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy.
Piknik trzecioklasistów
- 109
W dniu 23 czerwca, uczniowie klasy trzeciej z wychowawcą uczestniczyli w pikniku kończącym pierwszy etap edukacji. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.
Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie pikniku. Było nam bardzo miło.
Uczniowie klasy trzeciej i wychowawca Dorota Klejnowska.
Wycieczka do Trójmiasta
- 49
We wtorek, 21 czerwca, uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Trójmiasta zorganizowanej w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”.
Pierwszym punktem naszego zwiedzania było Molo w Orłowie. Podziwialiśmy piękne widoki morza na tle granatu nieba. Tu też spotkaliśmy się z panem przewodnikiem, który podczas przejazdu do Gdyni opowiedział nam krótką historię tej miejscowości. W Gdyni udaliśmy się na zwiedzanie ORP Dar Pomorza. Trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r., od lat 30. XX w. do lat 80. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie statek - muzeum, cumujący przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim, jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku. Było to niesamowite przeżycie. Dzieci z zapartym tchem zwiedzały pokład statku i słuchały ciekawych opowieści z nim związanych. Na pokładzie chętni uczniowie zabrali się za opuszczanie kotwicy – nie było to łatwe zadanie.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Inkluzji w Bursztynie, czyli zachowanych w bursztynie skamieniałości. Głównym elementem wystawy, którą oglądaliśmy była diorama lasu bursztynowego, gdzie gra i barwa świateł i głosy lasu przybliżyły nam genezę bursztynu, jego historię, piękno i walory naukowe.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie gdańskiego Starego Miasta. W trakcie spaceru ulicą Mariacką i Długim Targiem mogliśmy wysłuchać ciekawych opowieści pana przewodnika na temat historii Gdańska i obserwowanych zabytków. Przeszliśmy też przez Bazylikę Mariacką, gdzie podziwialiśmy ogromny zegar astronomiczny.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było Pole Bitwy na Westerplatte. Zwiedzając ocalałe obiekty pola z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o heroicznej obronie gdańskiego półwyspu przed atakiem hitlerowców we wrześniu 1939 roku.
Był to bardzo intensywny dzień, pełen wrażeń i bogaty w wiele ciekawych informacji.
„Szkoła Rozwijająca Talenty”
- 12
,,POZNAJ POLSKĘ’’
- 42
W środę, 15 czerwca, uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wycieczce do Gdańska zorganizowanej w ramach programu „Poznaj Polskę”. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Stare Miasto. W trakcie spaceru ulicą Mariacką i Długim Targiem mogliśmy wysłuchać ciekawych opowieści pani przewodnik na temat historii Gdańska i obserwowanych zabytków. Podczas zwiedzania Bazyliki Mariackiej mieliśmy okazję zobaczyć zegar astronomiczny wraz z pokazem teatru figur, który prezentowany jest w samo południe. Z punktu widokowego wieży Bazyliki Mariackiej podziwialiśmy rozległą panoramę Gdańska i okolic. Zwiedzając Muzeum Bursztynu dowiedzieliśmy się o procesie powstawania bursztynu oraz oglądaliśmy wyroby z tego szlachetnego surowca, zarówno te zabytkowe jaki i nowoczesną biżuterię. Po zwiedzeniu części Gdańska w obrębie XVII- wiecznych obwarowań udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności oraz Sali BHP, gdzie została przybliżona nam historia strajku sierpniowego, podpisania porozumień sierpniowych oraz narodzin Solidarności. Ostatnim punktem wycieczki było pole bitwy na Westerplatte. Zwiedzając ocalałe obiekty pola z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o heroicznej obronie gdańskiego półwyspu przed atakiem hitlerowców. Był to dla nas dzień niezapomnianych wrażeń i bardzo cenna lekcja historii.
Teatr profilaktyczny
- 10
9 czerwca 2022 r. gościliśmy w szkole Teatr Profilaktyczny Kurtyna z Krakowa.
Dzięki środkom z GKRPA nasi uczniowie mogli obejrzeć dwa spektakle profilaktyczne : młodsi uczniowie bajkę profilaktyczną pt.: „Mapa skarbów” , której podejmowała profilaktykę zachowań ryzykownych - zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia, dobre i złe strony Internetu. Starsi uczniowie obejrzeli spektakl pt.: „Nowy trend”, którego zadaniem było kształtowanie postaw społecznych - wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, wrażliwość na krzywdę człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Pogadanki po każdym przedstawieniu jeszcze raz określały cel
i przesłanie.
Wycieczka do Warszawy z programu „Poznaj Polskę”
- 71
W dniu dzisiejszym, tj. 02. 06. 2022 r. uczniowie klas I-III z wychowawczyniami wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Atrakcjom nie było końca. Zwiedziliśmy Zamek Królewski, Muzeum Warszawy i Łazienki Królewskie. Przeszliśmy ulicami Warszawy podziwiając: Uniwersytet Warszawski, Belweder, Kolumnę Zygmunta, Starówkę i Pomnik Syrenki. Obejrzeliśmy też zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dopisywały nam nie tylko humory, ale również pogoda. Dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o to, aby nasza wycieczka była atrakcyjna.
Gminna Olimpiada Matematyczna klas III "Jednorożec"
- 11
W dniu dzisiejszym dwóch uczniów naszej szkoły wzięło udział w Gminnej Olimpiadzie Matematycznej klas III „Jednorożec”.
Byli to: Filip Dramiński i Korneliusz Mendalka. Uczniowie zmierzyli się z dziesięcioma zadaniami. Poziom był bardzo wyrównany. Filip uklasyfikował się na szóstym miejscu, a Kornel na siódmym.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Szkole Podstawowej nr 1 w Lidzbarku dziękujemy za zaproszenie.
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty.
- 9
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy trzeciej pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty.
Jak widać humory dopisują, więc chyba testy były łatwe.
Trzymamy za Was kciuki!
Zmagania ortograficzne Adama.
- 1
W dniu dzisiejszym uczeń klasy III Adam Wieczorek reprezentował naszą szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym klas III w Lidzbarku. Adaś został wyłoniony podczas szkolnych eliminacji spośród swoich kolegów i koleżanek. Po eliminacjach systematycznie i wytrwale pracował pod okiem wychowawczyni Doroty Klejnowskiej, wykonując wiele mozolnych ćwiczeń.
Gratulujemy Adamowi uzyskania wysokiego wyniku w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.
DZIEŃ EUROPY
- 13
„Zjednoczona w różnorodności”
9 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europy. To właśnie tego dnia przypada rocznica podpisania historycznej deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950r. ówczesny francuski minister spraw zagranicznych zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiałaby wybuch nowej wojny. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym jest dzisiaj Unia Europejska, dlatego ta symboliczna data jest oficjalnym świętem obchodzonym w Europie od 1964r.
W ramach obchodów Dnia Europy zorganizowano apel, podczas którego społeczność szkolna miała okazję przypomnieć sobie lub dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej a także sprawdzić swoją wiedzę podczas Konkursu Wiedzy O Krajach Unii Europejskiej. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach :
- Dla klas 4-5 (Julia Gołosz z kl. 4 – 1 miejsce, Julia Redmer z kl.4 – 2 miejsce, Stanisław Bartkowski z kl. 4 – 3 miejsce)
- Dla klas 6-8 ( Julia Wróblewska z kl.8b – 1 miejsce, Mateusz Skrzyński z kl. 6 – 2 miejsce, Jakub Pawelski z kl. 8b – 3 miejsce)
Gratulujemy zwycięzcom!
Zajęcia biblioteczne.
27 kwietnia uczniowie klasy III z wychowawczynią Dorotą Klejnowską zostali zaproszeni na lekcję biblioteczną do miejscowej biblioteki publicznej.
Podczas zajęć uczniowie tworzyli lapbook z pisemnymi formami wypowiedzi. Dzięki takiej formie zabawy powtórzyliśmy zasady pisania: listu, zaproszenia, ogłoszenia, opowiadania i opisu.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie i miłe zajęcia.
I miejsce Filipa w konkursie plastycznym
29 kwietnia w naszej szkole odbyło się wręczenie nagrody za gminny konkurs plastyczny „Ozdoba wielkanocna” zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku.
Pierwsze miejsce w tym konkursie w kategorii klas I-III zajął Filip Dramiński, uczeń klasy III.
Gratulujemy Filipowi i życzymy dalszych sukcesów.
Archiwum Aktualności