28 kwietnia uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami, panią Martą Brzozowską i panią Jolantą Cichocką, wzięli udział w kolejnym Dniu Otwartym organizowanym przez Zespół Szkół w Lidzbarku. Spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Poznaj zawód i dołącz do nas” i miało na celu przedstawienie uczniom szkół podstawowych możliwości, jakie oferuje szkoła oraz pomocy w wyborze dalszej ścieżki kształcenia w roku szkolnym 2022/2023.
X DZIEŃ OTWARTY W ZS W LIDZBARKU
- 6
Rozstrzygnięcie konkursu na tradycyjną palmę wielkanocną.
- 4
Konkurs plastyczny na palmę wielkanocną cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do szkoły wpłynęło 28 palm wykonanych przez dzieci naszej szkoły. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, wykonane z wielką starannością oraz spełniające kryteria regulaminu konkursu. Jury w składzie:( Marta Brzozowska, Lidia Zastawna, Maria Przybysz- Giżyńska) po burzliwych obradach udało się wyłonić zwycięzców.
miejsce I - Martyna Rynkowska klasa VII a
miejsce II- Filip Dramiński klasa III
miejsce III- Korneliusz Mendalka klasa III
Wyróżnienia otrzymali:
Filip Kaczmarkowski klasa III
Roksana Kaczmarkowska klasa VIIa
Martyna Mazurkiewicz klasa V
Lena Cegiełka klasa III
Wszystkie palmy wystawione są w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Starym Dłutowie. Bardzo dziękujemy dzieciom i ich rodzinom, za tak wielkie zaangażowanie.
NASZE FINALISTKI !!!
Bardzo jesteśmy dumni z NASZYCH DZIEWCZYN.
Małgorzata Kacprzak została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Aleksandra Nisgorska także zdobyła tytuł finalistki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii.
Małgosia do konkursu polonistycznego przygotowywała się pod okiem Pani Beaty Gajewskiej. Ola do konkursu biologicznego przygotowywała się z Panią Jolantą Kacprzak. Obydwu Paniom składam równie serdeczne gratulacje i podziękowania. Widać, że poświęcony czas i ogrom pracy przyczyniły się do osiągniętych sukcesów.
BROWO, BRAWO, BRAWO !!!
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
,,Pamięć nie dała się zgładzić…”
713 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku, informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 roku. W 2007 roku Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dla społeczności naszej szkoły jest to szczególnie ważny dzień, gdyż obchodzimy wtedy 4 rocznicę odsłonięcia tablicy pamiątkowej pod Dębem Katyńskim (13.04.2018r.). Jest ona poświęcona jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu, która jest dla nas przykładem bohaterstwa i patriotyzmu. W ramach propagowania tej tematyki i kultywowania pamięci odbyły się lekcje historyczne, w trakcie których uczniowie zapoznani zostali z sylwetką i dokonaniami Janiny Antoniny Lewandowskiej oraz z historią ufundowania pamiątkowej tablicy.
SZKOLENIE W ZAKRESIE SAMOOBRONY PRZED PSAMI.
- 12
Podejmując działania zmierzające do ochrony dzieci przed agresją psów, dnia 6 kwietnia 2022 r. w naszej szkole zostało przeprowadzone spotkanie edukacyjno– profilaktyczne w zakresie samoobrony przed psami (z udziałem psów trenerów). Szkolenie, w którym udział wzięli uczniowie z przedszkola oraz klas I-VIII, przeprowadzone zostało przez Prywatną Szkołę Samoobrony p. Mirosława Różańskiego wraz z wyszkolonymi psami LAKIM oraz DASZĄ.
Podczas szkolenia omówione zostały następujące zagadnienia:
- zachowanie się człowieka podczas kontaktu z niebezpiecznym psem;
- mowa ciała psa (jak możemy rozpoznać, że pies przygotowuje się do ataku);
- najczęstsze powody ataku czworonoga;
- terytorium czworonoga;
- praktyczna obrona podczas ataku;
- zasady zachowania oraz błędy popełniane podczas szkolenia własnego psa;
- wiele innych praktycznych porad.Wszyscy uczestnicy aktywnie brali udział w spotkaniu. Dla uczniów była to ciekawa i praktyczna lekcja, na której dowiedzieli się jak postępować w sytuacji zagrożenia, gdy na swojej drodze spotkają agresywnego psa.
Wszyscy uczniowie gorąco dziękują państwu prowadzącym i ich czworonożnym partnerom za wspaniałe spotkanie.
ALFIK MATEMATYCZNY
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ALFIK Matematyczny”
1224 listopada 2021 roku odbyła się XXVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce wzięło udział ponad 1000 szkół z całej Polski. Również nasza szkoła przyłączyła się do tych zmagań.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:kl. II
Michał Bartnikowski – 56 punktów – 64 miejsce w województwiekl. III
Korneliusz Mendalka – 61,75 punktów – 60 miejsce w województwie
Filip Dramiński – 61,25 punktów – 61 miejsce w województwie
Sebastian Podgórski – 51,5 punktów – 88 miejsce w województwie
Filip Kaczmarkowski – 37,5 punktów – 119 miejsce w województwie
Sebastian Skuza – 33,75 punktów – 121 miejsce w województwiekl. IV
Oliwia Margalska – 73,25 punktów – 17 miejsce w województwie
Przemysław Peć – 61,25 punktów – 24 miejsce w województwie
Julia Redmer – 56,25 punktów – 25 miejsce w województwie
Stanisław Bartkowski – 54,25 punktów – 30 miejsce w województwie
Amelia Miranowska – 51,25 punktów – 32 miejsce w województwie
Wiktor Giżyński – 41,5 punktów – 43 miejsce w województwiekl. VI
Zuzanna Mostowicz – 26,25 punktów – 14 miejsce w województwieKL. VIIB
Antoni Bartkowski – 45,25 punktów – 34 miejsce w województwie
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
KONKURS PIOSENEK PANA KLEKSA
- 2
Innowacja pedagogiczna „Czytam z klasą – Lekturki spod chmurki”
W ramach realizacji projektu czytelniczego w klasie trzeciej, zorganizowaliśmy konkurs piosenek Pana Kleksa. Zadanie polegało na przygotowaniu przez dzieci wybranej piosenki, która pochodziła z ekranizacji lektury „Akademia Pana Kleksa”. Liczył się ogólny przekaz artystyczny, przygotowanie wizualne i opanowanie tekstu. Jury w składzie: Pani Dyrektor Katarzyna Trzcińska – Raczkowska, p. Jolanta Cichocka, p. Beata Gajewska i p. Maria Przybysz – Giżyńska wyłoniło listę laureatów:
I miejsce – Filip Dramiński
II miejsce – Lena Cegiełka
III miejsce – Korneliusz Mendalka
wyróżnienie – Sebastian Podgórski.
Wychowawca klasy – Dorota Klejnowska dziękuje oceniającym i biorącym udział za zaangażowanie.Sebastian Podgórski - "Witajcie w naszej bajce".
Korneliusz Mendalka - "Kaczka Dziwaczka".
Filip Dramiński - "ZOO".
Lena Cegiełka - "Kaczka Dziwaczka".
DZIEŃ MATEMATYKI
- 25
Z okazji Dnia Matematyki w naszej szkole odbyły się następujące konkursy matematyczne: "Matematyka wokół nas" dla uczniów klas I-III, konkurs na plakat promujący wybraną przez ucznia figurę geometryczną dla uczniów klas IV-VI oraz konkurs dla uczniów najstarszych klas "Potyczki przedegzaminacyje", podczas którego młodzież zmierzyła się z zadaniami egzaminacyjnym. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności tym, którzy zajęli miejsca na podium:
klasy I-III
I miejsce - Filip Dramiński
II miejsce -Sebastian Łukaszewski
III miejsce - Stanisław Ławickiklasy IV-VI
I miejsce - Mateusz Chmielewski
II miejsce - Huber Kuty
III miejsce - ex aequo Amelia Antkiewicz i Lena Gmurczykklasy VII-VIII
I miejsce - ex aequo Antoni Bartkowski i Bartosz Gajewski
II miejsce - Michał Wieczorek
III miejsce - Sylwia Dolna
MOJE MIASTO – LIDZBARK
,,Jest coś w tym, że człowiek chce
być blisko ojczystej ziemi”
Owidiusz
10 marca 2022 roku odbył się gminny konkurs ,,Moje miasto – Lidzbark” zorganizowany przez nauczycieli historii – p. A. Weitz i p. A. Kacprzaka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku. Naszą szkołę reprezentowały: Marta Dobrzyniecka i Martyna Rynkowska z klasy VII B oraz Julia Bonisławska z klasy VII A. Odnieśliśmy sukces: III miejsce w tym konkursie zajęła Marta Dobrzyniecka – gratulacje.
Bardzo dziękuję Wam dziewczynki za chęć udziału, włożony trud i godne reprezentowanie naszej szkoły – jestem z Was dumna. Dziękuję również p. Katarzynie Rynkowskiej za transport i wsparcie w opiece nad uczennicami – Lidia Zastawna.
Dzień Kobiet 2022
#Sercem z Ukrainą
KRÓLEWNA ŚNIEŻKA
- 7
02 marca 2022 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami obejrzeli spektakl teatralny pt. ,,Królewna Śnieżka” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. To jedna z najpopularniejszych baśni braci Grimm opowiadająca o Królewnie, która zmuszona do ucieczki przed złą macochą, trafia do leśnego domu krasnoludków. Znaną wszystkim dzieciom baśń grała dwudziestoosobowa grupa płockich aktorów. O prawdziwie baśniowy klimat zadbał scenograf Marian Fiszer, wrażenie robiły również barwne stroje aktorów a całości dopełniały przepiękne piosenki ze znanej wersji animowanego filmu Walta Disneya. W trakcie przedstawienia dzieci miały możliwość uczestniczenia w nim poprzez żywą, spontaniczną reakcję słowną, ruch i śpiew. Dzieci dobrze się bawiły i zadowolone wróciły do domów.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
,,Gdy w świecie zamieszanie,
pojawiają się bohaterowie”
przysłowie japońskie
57Polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy stawili opór sowietyzacji Polski i jej podporządkowaniu ZSRS. Przypada ono 1 marca. Tego dnia w 1951r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych 7 członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.
W naszej szkole przygotowana została wystawa udostępniona przez IPN oraz pogadanki na lekcjach historii o Żołnierzach Wyklętych i ich walce z władzą narzuconą przez ZSRS. W tym roku wzięliśmy również udział w X edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym”, organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja, na dystansie 1963 m. Nie jest to liczba przypadkowa. W tym roku zginął Józef Franczak, pseudonim ,,Lalek”, ostatni partyzant podziemia niepodległościowego.
W biegu wzięli udział uczniowie klas VI – VIII oraz nauczyciele. Wszyscy wygraliśmy, gdyż biegliśmy w słusznej sprawie i daliśmy świadectwo pamięci, szacunku dla bohaterów i ofiar systemu komunistycznego. Najlepsi to:
I miejsce: Mateusz Uciński
II miejsce: Jakub Pawelski
III miejsce: Bartosz Gajewski
Wyróżnienia: Damian Gumowski, Kacper Sendwicki, Marcel Falkowski, Przemysław Kowalski.
Nagrody ufundowane przez Fundację to: medale, koszulki i bidony.
Sukces w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego „Koch mir was 2”!
Na przełomie listopada i grudnia chętni uczniowie klas siódmych wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego „Koch mir was 2” (Ugotuj mi coś 2). Organizatorem konkursu był Goethe- Institut w Warszawie. Instytut Goethego to bardzo znana i ceniona instytucja, której celem jest popularyzacja języka niemieckiego, wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej, jak również prezentowanie nowoczesnego obrazu Niemiec.
Uczeń klasy 7b, Artur Grdeń, mimo ogromnej konkurencji ze szkół z całego kraju, został wyróżniony nagrodą specjalną w kategorii klas VII -VIII.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu w PDFie strony z przepisem kulinarnym na ulubioną potrawę wigilijną (polską lub niemiecką), która mogłaby się znaleźć na wymarzonym świątecznym stole. Przepis zawierał ilustrację potrawy, opis składników oraz opis wykonania. Językiem pracy był język niemiecki. Praca Artura zawiera rodzinny przepis na potrawę wigilijną, mianowicie karpia w śmietanie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego!
Dziś tłusty czwartek!
- 56
To jeden z najsłodszych dni w roku!!!
Miłośnicy pączków i faworków czekali na ten dzień z utęsknieniem. Zgodnie z tradycją w tłusty czwartek można się objadać do woli. Tego dnia liczba pochłanianych kalorii nie ma żadnego znaczenia. Liczy się wspaniały smak i frajda jaką dają kolejne kęsy zjadanych słodkości.Dla naszych uczniów słodką niespodziankę przygotowały Mamy z Rady Rodziców i Pani Dyrektor. Uśmiechom i objadaniu się nie było końca .
Pamiętajcie!!! Dzisiaj pączki nie idą w boczki lecz wywołują uśmiech
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
- 21
„Mowa nasza, nasz język jest największym skarbem kulturalnym”.
J. Iwaszkiewicz
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO przypada 21 lutego i został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace (albo – jeśli wolicie dawniejszą wersję – w Dakce), która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Święto to ma przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek dla języka i dbałość o jego przetrwanie. Ten dzień nie pozostał bez echa i w naszej szkole. Od rana korytarze naszej szkoły wzbogaciły się o informacje dotyczące Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, rebusy oraz łamańce językowe.
Klasy 1-3 wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały przepiękne plakaty, które stanowiły trzon akcji. Na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy IV-VIII: rozwiązywali rebusy, oglądali prezentacje dotyczące powstania języka polskiego słowiańskiego, dziejów pisma , dyskutowali nad pięknem języka ojczystego.
Podczas przerw uczniowie mieli okazję zagłosować na najpiękniejsze słowo języka polskiego, głosowanie cieszyło się wielką popularnością, o czym świadczyły długie kolejki.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przebiegały w miłej i radosnej atmosferze, były również okazją do wspólnej zabawy. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym narodowym skarbem i wszyscy powinniśmy o niego dbać, nie zaśmiecać wulgaryzmami czy skrótami.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie obchodów tak ważnego dnia.
Zajęcia z programowania z użyciem robotów PHOTON.
- 23
W piątek 18 stycznia 2022 r., z inicjatywy Pani Dyrektor, w naszej szkole odbyły się zajęcia programowania. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Roboty PHOTON, których użyto podczas warsztatów, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Nauka programowania to prawdopodobnie jedna z najważniejszych umiejętności, które przydadzą się naszym dzieciom w przyszłości. W dzisiejszym cyfrowym świecie jest tak samo ważna, jak nauka czytania i matematyki.
Photon jest pierwszym na świecie interaktywnym robotem, który rozwija się razem z dzieckiem. Uczy podstaw programowania, pokazuje najnowsze technologie oraz rozwija logiczne myślenie i kreatywność. Wszystko to w najbardziej atrakcyjnej formie - poprzez zabawę!
A tej podczas warsztatów nie zabrakło
Walentynki 2022r.
- 5
Walentynkowo zrobiło się dzisiaj w naszej szkole! Skrzynka walentynkowa zapełniona została po brzegi kartkami dzieci z klas 1 - 4. Były walentynki dla koleżanek i kolegów oraz dla nauczycieli. Na dużej przerwie listonosz poczty walentynkowej Staś i jego pomocnik Krystian doręczyli wszystkie sympatyczne - serduszkowe kartki adresatom. Każdy czekał na walentynkę z niecierpliwością. Jakże było dzisiaj miło i wesoło!!!!
Pamiątki z naszej szkoły przygotowane do włożenia do KAPSUŁY CZASU.
- 2
Kapsuła czasu to wyjątkowy pojemnik, w którym umieszcza się różne przedmioty związane z obecnymi czasami, bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń zwłaszcza archeologów, antropologów i historyków. Społeczność szkoły przygotowała kilka ważnych dla historii i przyszłości skarbów, które będą ponownie oglądane za 100 lat!!! 1. List do Przyjaciół z przyszłości zredagowany przez panie polonistki Jolantę Cichocką i Beatę Gajewską. 2. Książka pt. "Quo vadis" - powieść z czasów Nerona autorstwa Henryka Sienkiewicza. W środku opatrzona zdjęciami, kolażem patriotycznym oraz cytatem naszego patrona. 3. "Drzewo Tożsamości Narodowej"- praca plastyczna wykonana przez dzieci i nauczycieli w świetlicy szkolnej. 4. Płyta z nagraniem hymnu szkoły. Niech twórczość naszego Patrona, historia, tradycja i tożsamość narodowa służą "ku pokrzepieniu serc" przyszłym pokoleniom.
WOŚP 2022 r.
- 4
" Ten świat potrzebuje nowego rodzaju armii - armii życzliwości. " ~ Cleveland Amory
W 30 FINALE WOŚP nie mogło zabraknąć DŁUTOWSKIEJ NUTY!!!
Mimo pandemii i niesprzyjającej pogody,
MY GRAMY NIEZAWODNIE W ORKIESTRZE
Dzięki pomocy, otwartości, życzliwości i ofiarności naszego SPOŁECZEŃSTWA
mogliśmy znowu wspierać TYCH, KTÓRZY NAS POTRZEBUJĄ. Tym razem WOŚP zbiera na poprawę jakości diagnostyki okulistycznej u dzieci.
Z wielką radością i dumą przekazujemy kwotę ok 4.500zł !!!
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tegorocznej akcjii WOŚP - OGROMNE DZIĘKI
A w szczególności:
DARCZYŃCOM
Wolontariuszom
Chórowi szkolnemu Energy Positive
Zespołowi tanecznemu
Paniom prowadzącym licytację
Paniom z Rady Rodziców
Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich
Druhom z OSP oraz MDP
Sztabowi w hufcu ZHP w Lidzbarku
Archiwum Aktualności