Wszystkie KOBIETY pracujące w SP w Dłutowie dziękują za słodką niespodziankę. Panowie jesteście niezawodni
DZIEŃ KOBIET
HEPPENING
Happening "Twórcza ekspresja" przygotowany przez uczniów klasy 7. Zainteresowanie w czasie tego wydarzenia rosło z minuty na minutę
Cieszy nas, że tyle jest artyzmu wśród uczniów
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY
3 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy, dlatego z tej okazji przygotowaliśmy gazetkę z cytatami na temat pracy pisarza, a pan dyrektor Andrzej Mirosław Stolarski wręczył dyplomy czytelnikom,
którzy przeczytali najwięcej książek w I semestrze.
Wyróżnienia otrzymali:
1.Przemysław Kowalski ( w kategorii klas I – III) – 104 książki
2. Małgorzata Kacprzak ( w kategorii klas IV – VI) – 17 książek
3. Natalia Florian ( w kategorii klas VII – III G)- 13 książek
"Sztuka pisarza polega przede wszystkim na tym, abyśmy czytając go, zapominali, że posługuje się on słowami" Henri Bergson
DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”.
Upamiętnia on żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu wojny z Niemcami, kontynuowali walkę z interwencją sowiecką i narzuconą siłą władzą komunistyczną. Za tą działalność płacili najwyższą cenę – własne życie. Ginęli w walce, mordowani w więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa. Do dziś nie są znane miejsca pochówków wielu z nich.
1 marca 2018 roku w naszej szkole zorganizowana została uroczystość upamiętniająca tych ludzi, by młode pokolenie rozumiało znaczenie ich czynów, by ich ofiara nie była zapomniana. Składała się z dwóch części: pierwsza to montaż słowno – muzyczny poświęcony walczącym żołnierzom, w tym lokalnemu bohaterowi – Pawłowi Nowakowskiemu, natomiast druga to koncert pieśni patriotycznych. Jednocześnie to święto otwiera w naszej szkole cały cykl imprez z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Spotkanie społeczności szkolnej uświetnili zaproszeni goście: Burmistrz Lidzbarka p. Maciej Sitarek, siostrzeniec Pawła Nowakowskiego Patrona istniejącego do ubiegłego roku gimnazjum – p. Jan Sadowski, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych p.Judyta Bagniewska, ksiądz Krzysztof Kowalski- proboszcz dłutowskiej parafii, Rada Rodziców z przewodniczącą p. Agatą Sową, nauczyciele emeryci, przedstawiciele samorządu terytorialnego, sołectwa, sołtysi okolicznych miejscowości oraz lokalna społeczność .
DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ
Serdeczne życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej składa drużyna harcerska PIECHOTA z Dlutowa.
BAL KARNAWAŁOWY
9 lutego2018 roku, odbył się w Szkole Podstawowej w Dłutowie Bal Karnawałowy dla uczniów klas I-III. Dzieci przeprane w piękne stroje, wspaniale się bawiły. Były wróżki, piraci, kowboje, biedroneczki, wojskowi, strażacy, policjanci, anioły, bałwanki i wiele innych postaci.
Zabawę prowadziła Królewna Śnieżka i rozbrykany Tygrysek. Rozpoczęliśmy od wspólnego powitania tańcem i zaprezentowania swoich strojów. Później były różnorodne konkursy i zabawy, np. rzucanie gazetowymi kulkami – do siebie i do celu, przeciąganie zwierzątka z drewna na linie, tańce na wytrzymałość, zabawy z balonami, taniec pingwina, itp. Największą atrakcją dla dzieci okazało się zamykanie w ogromnej bańce mydlanej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy pozowali do wspólnego zdjęcia z Tygryskiem.
To był udany bal. Zapamiętamy go na długo.
"ALFIK MATEMATYCZNY"
W dniu 22 listopada 2017 roku odbyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce udział wzięło blisko 67 tysięcy uczestników. Również nasza szkoła brała udział w tym konkursie. Uczniowie klasy II, III i IV próbowali swych sił w zmaganiach matematycznych.
8 lutego podsumowaliśmy w naszej szkole wyniki tego konkursu wyłaniając po jednym najlepszym uczestniku z każdej grupy wiekowej i przyznając im drobne upominki matematyczne.
A oto wyniki naszych reprezentantów klas:
Klasa II – Zuzanna Mostowicz ( 78 miejsce w województwie),
Klasa III – Antoni Bartkowski (96 miejsce w województwie),
Klasa IV – Bartosz Gajewski (29 miejsce w województwie).Pozostali uczestnicy konkursu to: Przemysław Kowalski (kl. II), Adam Bartnikowski (kl. II), Mikołaj Kirstein (kl. III), Aleksandra Podgórska (kl. III), Barbara Rzymowska (kl. III), Przemysław Burcz (kl. III), Igor Kosiński (kl. III), Jakub Paradowski (kl. III), Amelia Pydynkowska (kl. III), Julia Dobrzeniecka (kl. III), Sebastian Lewandowski (kl. IV), Hubert Duda (kl. IV).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy zdobytych wyników i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu już listopadzie.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2018r.
Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się 19 stycznia 2018 roku.
Miejscem uroczystości była przyjemna i przestronna sala OSP w Dłutowie. Na to wydarzenie swoje babcie i dziadków zaprosili uczniowie z klas I-III. Na początku, licznie zgromadzonych gości, powitał pan dyrektor Andrzej M. Stolarski, przy czym zagadkowo wspomniał o niespodziance, która nastąpi po części oficjalnej. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klas I-III wraz z wychowawczyniami: p. M. Kacprzak, p. D. Klejnowską, p. E. Lemańską i p. B. Orkwiszewską – Adamek. Wnukowie przedstawili wiersze, piosenki oraz tańce. Mali artyści pięknie i kolorowo zaprezentowali się przed publicznością. Część artystyczną zakończyło gromkie odśpiewanie „Sto lat” przez wszystkie dzieci oraz wręczenie babciom i dziadkom upominków w postaci medali. Goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Ale to nie koniec niespodzianek. W drzwiach sali ukazał się św. Mikołaj, który złożył życzenia zebranym gościom oraz rozdał wszystkim cukierki. Uwieńczeniem niezwykłego wieczoru był występ – niespodzianka pana dyrektora – zespołu „Chudkozionki” z Chudka w gm. Kadzidło. Duża dawka Kurpiowszczyzny w postaci piosenek i skeczy oraz skocznej gry na harmonii pana Marka Przetakiewicza ujęła wszystkich za serca. Gromkie brawa gości były największą nagrodą dla dzieci i organizatorów imprezy
DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
W związku z Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka, dnia 16.01.2018r. odbył się konkurs plastyczny pt. „Mój przyjaciel Kubuś Puchatek” dla klas 0-IV. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej w szkole dowolną techniką. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci. Przyznano nagrody następującym uczniom:
WYRÓŻNIENIE: Martyna Rynkowska i Agata Dobucka kl. III BI MIEJSCE: Lena Gmurczyk kl. I
II MIEJSCE : Barbara Rzymowska kl. IIIB
III MIEJSCE: Maja Myślińska kl. IPozostali uczniowie, którzy brali udział w konkursie:
Kl. I: Martyna Mazurkiewicz, Dawid Cymerman, Weronika Sieńska, Kacper Dumeracki, Mateusz Chmielewski i Dawid Markowski
Kl. II: Przemysław Kowalski, Adam Bartnikowski, Michał Sobieraj
Kl. III A: Amelia Giżyńska, Oliwia Palkowska, Jakub Paradowski, Julia Demska
Kl. III B: Pszenny PatrykNagrodzonym serdecznie gratulujemy
WOŚP 2018
SIEMA !!!
13 STYCZNIA
ZAGRALIŚMY W DŁUTOWIE NA CAŁEGO !!!ZORGANIZOWANO WIELE ATRAKCJI:
- LICYTACJE WARTOŚCIOWYCH PRZEDMIOTÓW (uzyskaliśmy prawie 5 tys. zł)
- WYSTĘPY ARTYSTYCZNE CHÓRU SZKOLNEGO I LOKALNEGO ZESPOŁU „Ach te Baby”
- PRZEJAŻDŻKA WOZEM STRAŻACKIM I BRYCZKĄ
- OGNISKO Z PIECZENIEM KIEŁBASEK
- STOISKA Z CIASTEM, GOFRAMI, SAŁATKAMI, ZAPIEKANKAMI, NAPOJAMI
- WYSTRZAŁOWE ŚWIATEŁKO DO NIEBA ;-)
ZA ORGANIZACJĘ DZIĘKUJEMY:- DYREKCJI, RADZIE PEDAGOGICZNEJ I RADZIE RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ,
- RADZIE SOŁECKKIEJ,
- STRAŻAKOM Z DŁUTOWA I NOWEGO DWORU
- DRUŻYNIE HARCERSKIEJ „PIECHOTA” Z DŁUTOWA
- WOLONTARIUSZOM.
ZA SPONSOROWANIE GADŻETÓW DO LICYTACJI I PRODUKTÓW DO SPRZEDAŻY SKŁADAMY PODZIEKOWANIA:
- URZĘDOWI MIASTA I GMINY LIDZBARK
- STOWARZYSZENIU WROTA WARMII I MAZUR
- FIRMIE MEDYCZNEJ – ESCULAP Z LIDZBARKA
- KOŁU GOSPODYŃ WIEJSKICH Z DŁUTOWA
- PANU PAWŁOWI MOSTOWICZOWI
- PANI ANECIE URBAŃSKIEJ
- PANI ANNIE DOBRZYNIECKIEJ
- PANI MARCIE PODGÓRSKIEJ
- PAŃSTWU AGACIE I LESZKOWI SOWA
DZIEKUJEMY WSZYSTKIM ZA OBECNOŚĆ I WSPARCIE!!!
WIZYTA STRAŻAKA
W dniu 12 stycznia 2018 r. odbyło się spotkanie ze strażakiem. Przybył do nas strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu, pan Damian Lemański. Dokonał prezentacji stroju strażaka, a także urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczych. Pan strażak przypomniał numery alarmowe oraz jak postąpić w sytuacji zagrożenia.
Dzięki strażakowi dzieci miały okazje przymierzyć hełm strażacki i marynarkę ubioru specjalnego, typu NOMEX. Na koniec spotkania dzieci usłyszały dźwięk syreny ręcznej.
W KRAINIE BAŚNI
W dniu 8 stycznia do naszej szkoły przybili goście z Krakowa, aby zaprezentować nam przedstawienie teatralne pt. „W krainie baśni – Uwolnić smoka”. Sztuka miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów.
Dzieci były zachwycone, ponieważ niektórzy z nich mogli aktywnie uczestniczyć w sztuce.
WIGILIA 2017
Jak co roku przed przerwą świąteczną w sali gimnastycznej odbył się apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Apel uświetnili uczniowie prezentując przedstawienie o Bożym Narodzeniu a także chór, który zaśpiewał kolędy.
DZIEŃ PROFILAKTYKI
Żyję zdrowo i bezpiecznie
Nasza szkoła 12.12.2017 r. w ramach Szkolnego Dnia Profilaktyki gościła aktorów z Teatru ,,Kurtyna” z Krakowa z przedstawieniami dla naszych uczniów.
Aktorzy zaprosili młodych widzów na niezwykły spektakl pt.: „Tu rządzi kot”, który opowiadał o tym, jak wspaniale jest odkrywać, że świat może być miejscem, którego będziemy mądrymi i szczęśliwymi mieszkańcami, cieszącymi się szacunkiem i uznaniem innych. Tytułowy bohater, spragniony wiedzy i dociekliwy kot powiódł widzów przez zabawną i pouczającą opowieść o wytrwałości, pracowitości, byciu uczciwym i sprawiedliwym. O tym, że złość czyni nas słabymi, a korzystanie z rad opiekunów powala na to, by dobro i prawda dawały nam szczęście. „Tu rządzi kot” to barwne, wypełnione muzyką przedstawienie, które w uroczy, zabawny, a zarazem prosty i adekwatny sposób, dostosowane realizacyjnie i treściowo do zróżnicowanego poziomu psychofizycznego młodych widzów, dało im możliwość poznania i zrozumienia podstawowych procesów społecznych, oraz wypracowania właściwego wobec nich modelu zachowania. Natomiast starsi widzowie mieli możliwość obejrzeć spektakl pt.: „Labirynt”. Życie tej rodziny nie miało zapisać się na kartach historii, jako dramat, a przynajmniej dalecy od tej myśli byli jej członkowie: ojciec, wybitny chirurg, od lat mozolnie i z niewątpliwymi sukcesami budujący swoją wysoką pozycję w środowisku medycznym, matka, utalentowana aktorka w stołecznym teatrze i ona, córka, dla której rodzice zarezerwowali wszystko, co najlepsze. Ojcu wypełniały dzień obowiązki ordynatora w szpitalu, matka udawała, że nie widzi, iż jej mąż coraz częściej tłumi zawodowy stres i zmęczenie alkoholem. Moment inicjacji, związany ze środkami psychoaktywnymi, córka przeżyła już dawno, pod koniec szkoły podstawowej. Młodej dziewczynce zaczęło brakować nawet momentu, w którym jej zachowanie wzbudziłoby zrozumiałą złość rodziców. Jej poczucie bezradności i samotności coraz bardziej zaczęło być widoczne w grupie rówieśników. Pojawiły się złośliwe komentarze, a bolały najbardziej te zamieszczone na forach w Internecie. W domu nie musiała się specjalnie ukrywać, bo i tak nikt jej nie sprawdzał. Rodzice, pochłonięci swoimi sprawami i narastającym konfliktem na tle alkoholowego problemu ojca nie sądzili, że ich córka wkroczyła na drogę bez powrotu. Jej dni zaczęły mieć stały harmonogram: paliła ze strachu przed klasówką, z radości na dźwięk ulubionej muzy, dla spokoju podczas głośnych kłótni rodziców, dla odwagi, z żalu, by powstrzymać łzy, by wybuchnąć nieskrępowanym śmiechem. Ze złych emocji pozostała tylko jedna: strach, że mały woreczek z narkotykiem jest pusty. Z dobrych, że potrafi, opierając się na wiedzy wyniesionej z internetowych for – obalić wszystkie argumenty za tym, że marihuana podstępnie odbiera jej zdrowie, tożsamość i podmiotowość. Jednak tytułowy labirynt ma wyjście. Są mimo wszystko rodziną, a odnowienie relacji i więzów zawsze jest możliwe.
Bardzo ważna była pogadanka profilaktyczna po spektaklu. Istotą pogadanki była ochrona uczniów przed zagrożeniami oraz usystematyzowanie wiedzy uczestników na temat konsekwencji sięgania po środki odurzające, ukazanie wieloaspektowości zjawiska. Bardzo dobra gra aktorska spowodowała, że jedna i druga grupa odbiorców z uwagą i zaciekawieniem oglądali przedstawienie. Z niecierpliwością i ciekawością czekamy na kolejny Szkolny Dzień Profilaktyki.
Wycieczka do teatru w Płocku na przedstawienie pt.,,Kopciuszek"
Mikołajki to dzień, w którym obdarowuje się najmłodszych. Wychowawczynie klas I-III wraz z rodzicami uczniów, wpadli na pomysł, aby dzieciaki z tej okazji pojechały do teatru na przedstawienie pt.,,Kopciuszek". Był to świetny plan, ponieważ baśń, przedstawiona była w nowatorski i widowiskowy sposób. Salwy śmiechu na zmianę z okrzykami przerażenia i zachwytu oraz gromkie brawa towarzyszyły całej sztuce. Trudno nie wspomnieć tutaj o: księciu, który jeździł na deskorolce, a następnie, dzierżąc w dłoni tablet, poszukiwał Kopciuszka na Facebooku, czy też o rapującym szambelanie śpiewającym w duecie z macochą -„joł, joł”. Były również momenty grozy oraz refleksji połączonej z łezką w oku. Przedstawienie nie ma ograniczeń wiekowych, każdy znajdzie przysłowiowe „coś” dla siebie. A na pewno TEN, dla kogo skromność, pracowitość i dobroć mają wciąż dużą wartość.
SZLACHETNA PACZKA
Już po raz trzeci nasza szkoła stała się darczyńcą w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.
W tym roku wolontariusze działający w Szkolnym Kole Wolontariatu zgłaszając się do udziału w akcji wybrali rodzinę 5-letniej Zuzi, która wychowywana jest prze mamę i babcię. Bardzo prosimy o wsparcie – na szkolnym korytarzu znajduję się lista potrzebnych produktów, z góry DZIĘKUJEMY za pomoc i zaangażowanie.
KONKURS PLASTYCZNY
Profilaktyczny konkurs plastyczny
W listopadzie 2017 r. w naszej szkole ogłoszono konkurs plastyczny na plakat promujący zdrowy styl życia pt.: „ Żyję zdrowo i bezpiecznie”. Hasło nawiązuje do hasła Szkolnego Dnia Profilaktyki.
Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia, pobudzanie wyobraźni dzieci i danie im możliwości stworzenia własnej recepty na zdrowie ora rozbudzanie zainteresowań plastycznych. Komisja konkursowa miała nie lada zadnie podczas oceny prac, tym bardziej, że nie w każdej z przewidzianych kategorii prace napłynęły. Przyznano nagrody następującym uczniom:
Kat. I-III
Miejsce I- Martyna Rynkowska
Miejsce II- Agata DobuckaKat. IV- VII
Miejsce I- Sebastian Lewandowski
Wyróżnienia:
Amelia Pydynkowska, Julia Dobrzeniecka, Oliwia Palkowska, Oliwia Anuszewska, Wiktor Uciński, Natalia Szostek, Amelia Giżyńska, Piotr Chudy, Paweł Markowski, Jakub Paradowski, Mateusz Uciński, Julia Rychcik, Julia Dembska, Martyna Wolska, Sylwia Dolna, Marcel Falkowski
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
"ANDRZEJKI" 2017
Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można się oderwać od szarej, szkolnej rzeczywistości i przenieść w świat fantazji. Z tej okazji 30 listopada 2017 r. w naszej szkole zorganizowana została dyskoteka andrzejkowa. Nasz didżej zadbał, by podczas zabawy nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty. Dyskoteka obfitowała w szereg atrakcji. Jak każe tradycja, nie obyło się bez wróżb. Chętni mogli poznać swoją przyszłość i skosztować pysznych pierniczków z wróżbą. Tego dnia, od samego rana, cała społeczność szkolna mogła zapoznać się z przygotowanym specjalnie kącikiem zawodoznawczym, dzięki któremu uczniowie zapoznawali się z zawodami związanymi ze zdrowym stylem życia. Są to: dietetyk, instruktor fitness, instruktor nordic walking, kucharz. Osoby zainteresowane mogły zapoznać się z charakterystyką wybranych zawodów, wymaganiami, które należy spełnić, by dany zawód wykonywać, drogą kształcenia w zawodzie oraz możliwościami podjęcia pracy w wybranym zawodzie (miejsca zatrudnienia). Przygotowane materiały dały uczniom możliwość zastanowienia się nad swoją dalszą drogą edukacyjną i zawodową, by była ona przemyślana i związana z ich predyspozycjami. Aby umilić czas zabawy klasy przygotowały poczęstunki dla bawiących się, realizując zagadnienia z programu „Trzymaj Formę” propagującego zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program „Trzymaj Formę!” pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie, jak też o zróżnicowanej diecie i zbilansowanym sposobie odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Wybór zdrowych przekąsek był ogromy, a produkty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, którzy poznawali nowe , zdrowe smaki. Noc św. Andrzeja jest nocą niezwykłą. Ciekawi jesteśmy czy sprawdzi się przysłowie: „Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”. O bezpieczeństwo i dobrą zabawę troszczyli się wychowawcy klas i nauczyciele. Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili, co można obejrzeć na załączonych zdjęciach.
WYJAZD DO TEATRU
22 listopada uczniowie klas 4-6 udali się do Teatru Dramatycznego im. Józefa Szaniawskiego w Płocku na spektakl będący adaptacją znanej powieści – zarazem lektury szkolnej autorstwa Kornela Makuszyńskiego - Szatan z siódmej klasy. Wycieczkę zorganizowała K. Budna - nauczyciel języka polskiego.
Przedstawienie wyreżyserował Bogdan Kokotek. Główną rolę – Adama Cisowskiego- zagrał Bogumił Karbowski.
Zachwyt młodych widzów wywołała gra aktorska, bowiem aktorzy doskonale oddali charaktery odgrywanych postaci. Stroje i scenografia oddawały klimat epoki. Komizm sytuacyjny oraz postaci niejednokrotnie wywoływał śmiech wśród widowni. Natomiast dramatyzmu dodawały efekty specjalne i muzyka.
Miłym zaskoczeniem dla uczniów był fakt, że aktorzy przemieszczali się podczas niektórych scen po widowni. Uczniowie mieli wówczas możliwość współtworzenia spektaklu.
PN DZIEWCZĄT
22 listopada na boisku „Orlik” w Ostródzie odbył się Finał Mistrzostw Województwa WM SZS w piłce nożnej dziewcząt z rocznika 2002-2004 w ramach projektu „ Moje Boisko Orlik 2012” W turnieju tym wystąpiło 6 zespołów z Ostródy, Olsztynka, Bartoszyc, Miłek, Burkatu, Dłutowa. Mecze rozegrano systemem „każdy z każdym” 2x10 min.
Po rozegraniu wszystkich spotkań nasza drużyna zanotowała 2 wygrane, 2 remisy ,1przegraną, co w ogólnym rozrachunku dało nam III miejsce w Finale.
Klasyfikacja końcowa Finału.
1.SP Burkat 11pkt 14:2
2.SP 4 Ostróda 11pkt 14:3
3.SP Dłutowo 8pkt 6:2
4.SP 1 Olsztynek 6pkt 11:10
5.SP Miłki 5pkt 10:6
6.SP 1 Bartoszyce 0pkt 1:33
Skład zespołu SP Dłutowo: Klaudia Kuty, Natalia Gawenda, Natalia Kordalska, Kinga Kowalska, Agnieszka Grześkiewicz, Karina Kowalkowska, Paulina Drankowska, Martyna Dobrzyniecka – opiekun zespołu Zbigniew Cegiełka.
Archiwum Aktualności