Niesamowite emocje - wizyta Mikołaja w naszej szkole. Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
FERA 2016
FERA 2016
XX OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI RELIGIJNEJ IŁOWO - OSADAWYNIKI:
KONKURS PLASTYCZNY:
kat. 1-3 SP
1 miejsce – ex aequo Maria Kułakowska i Amelia Giżyńska
kat. 4-6 SP
1 miejsce - Mateusz Rynkowski
kat. Gim.
2 miejsce - Julia Giżyńska
kat. Dorośli
2 miejsce - Marianna Sowa
KONKURS FOTOGRAFICZNY:
kat. 1-3 SP
2 miejsce - Amelia Giżyńska
kat. Gim.
1 miejsce - Julia Giżyńska
kat. Dorośli
1 miejsce - Dorota Klejnowska
2 miejsce - Maria Przybysz - Giżyńska
MUZYKA CHÓRY I ZESPOŁY:
2 miejsce – chór szkolny działający przy SP i Gim w Dłutowie
Wyróżnienie od wójta gminy Iłowo - Osada - zespół "Julia i Ja"
GRATULACJE DLA WSZYSTKICH ZWYCIĘZCÓW!
Udział brali także:
Fotografia
Katarzyna Lewandowska
Weronika Kowalkowska
Plastyka
Weronika Bartkowska
Kasia Lewandowska
Dorota Płotka
Weronika Kowalkowska
Soliści
Klaudia Sadowska
Weronika Pydynkowska
Aleksandra Bartkowska
Maria Przybysz – Giżyńska
WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY ZA UCZESTNICTWO I WŁOŻONY WYSIŁEK W PRZYGOTOWANIE SIĘ DO KONKURSÓW.
Zachęcamy do udziału w przyszłym roku ;-)
Święto Niepodległości
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości społeczność Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Dłutowie uczciła pamięć bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny. Uroczystości przyświecały słowa Świętego Jana Pawła II „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”. Recytatorzy przytoczyli historię tego ważnego wydarzenia. Chór szkolny odśpiewał sztandarowe pieśni „My Pierwsza Brygada”, „Rota” i „Piechota”. Swoje umiejętności wokalne pokazały także solistki: Klaudia Sadowska, Maria Tran, Maria Przybysz-Giżyńska oraz Maria Sowa w piosenkach „Biały krzyż”, „Polskie kwiaty”, „Białe róże”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „Czerwone maki na Monte Casino”, „Modlitwa Okudżawy” oraz „Tango na głos i orkiestrę i jeszcze jeden głos”.
Całość została zakończona wzruszającą prezentacją multimedialną ukazującą walki za Ojczyznę.
Żywa lekcja muzyki
We wtorek 8 listopada, już po raz kolejny w dłutowskich szkołach odbyła się „Żywa lekcja muzyki”, którą prowadzili pracownicy Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej.
Podczas muzycznego wykładu mogliśmy wysłuchać wielu pięknych utworów muzyki klastycznej w wykonaniu na gitarę, skrzypce lub altówkę. Uczniowie poznali budowę skrzypiec i altówki oraz smyczka. Odbył się też krótki konkurs na rozpoznanie granych motywów filmowych i bajkowych. Uczniowie świetnie poradzili sobie z muzycznymi zagadkami.
Takie lekcje muzyki przybliżają naszym uczniom przepiękny świat dźwięków.
Dzień Papieski
„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali” JPII.
Jan Paweł II - papież Polaków, dla większości z nas stał się ideałem pod każdym względem i na zawsze pozostanie w naszej pamięci, aby pamięć o nim uhonorować w Kościele rzymskokatolickim ustanowiono Dzień Papieski, który 18 października 2016 r. uczciliśmy w naszej szkole. W tym roku XVI Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Msza święta poprowadzona przez księdza K. Kowalskiego a akademia przygotowana przez uczniów pod kierunkiem polonistki Jolanty Cichockiej i nauczycielem sztuki pani Marii Przybysz- Giżyńskiej, była okazją do dziękczynienia Bogu za nasze rodziny, za każdą rodzinę, a także za życie i posługę papieża. W odczytanych tekstach i prezentacji multimedialnej przypomnieliśmy najważniejsze chwile z życia św. Jana Pawła II. Hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”, pozwolił nam odkryć na nowo wartość uczynków miłosiernych względem ciała i duszy. Radosny śpiew szkolnego chóru oraz wygłaszane teksty i wiersze przez dzieci i młodzieży gimnazjum i szkoły podstawowej w Dłutowie stały się podkreśleniem wyjątkowości tego dnia i wyrażeniem wdzięczności Bogu za pontyfikat Wielkiego Polaka. Pomimo, że Jana Pawła II nie ma wśród nas od jedenastu lat, to ciągle na nowo ożywa – w swojej nauce, w swoich słowach, w swoim przykładzie życia. Jest dla nas niedoścignionym wzorcem osobowym. Ojciec Święty Jan Paweł II nie tylko mówił nam o tym, abyśmy czynili miłosierdzie wobec braci, ale sam był pierwszym sługą tego przesłania. Przychodził jako apostoł miłosierdzia w najgłębszym i najbardziej wzruszającym aspekcie miłości: w gotowości przebaczania, ucząc nas tym samym, że „przebaczyć to znaczy odwołać się do dobra, które jest większe od jakiegokolwiek zła". Przez 27 lat jego pontyfikatu byliśmy świadkami wielu odcieni miłosierdzia św. Jana Pawła II: od stawiania drogowskazów młodym, umacniania rodzin, do jednoczenia się z samotnymi i cierpiącymi. Na koniec modlitewnego spotkania została wykonana przez wszystkich zgromadzonych „Barka”- ulubiona pieśń Jana Pawła II. Wzruszeni i przejęci usłyszanymi słowami wróciliśmy na zajęcia.
Bajdy i bajeczki...
W poniedziałek ( 17.10.2016r.) odwiedziła naszą szkołę poetka i pisarka Pani Teresa Dwórznik – Romańska. Autorka zaprezentowała uczniom klas I-III swój dotychczasowy dorobek pisarski i przeczytała kilka legend z tomu „ Bajdy znad Wkry i Welu”. Dzieci wysłuchały legendy o wiatraku w Jabłonowie, bajkę o Aniele Stróżu oraz bajdę o rozrzutnym królu.
Uczniowie słuchali z zapartym tchem ciekawych opowiastek, które przeniosły je w świat baśniowy i niezwykły. Był również czas na zadawanie pytań, na propozycję tematyki bajek oraz na rysowanie ilustracji do przeczytanych przez panią Teresę bajd. Dzieci pytały Poetkę o jej twórczość oraz termin wydania kolejnej książki lub tomiku wierszy.
Na koniec dzieci poprosiły swojego gościa o autografy. Z pewnością będą one miłą pamiątką wspólnego spotkania.
Dziękujemy Pani Teresie Dwórznik- Romańskiej za możliwość wysłuchania przepięknych bajek.
Fotorelacja ze spotkania w albumie. Zapraszamy!!!!
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Komisji Edukacji Narodowej - inaczej nazywany Dniem Nauczyciela - to święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dłutowie przygotowali z tej okazji apel.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni, jak co roku, emerytowani nauczyciele.
Piątoklasiści poinformowali, że w innych krajach święto przypada w innych terminach. W Argentynie świętuje się 11 września, w Chinach - 10 września, w Rosji - 5 października, zaś w Hiszpanii - 27 listopada. Przypomnieli też, data 14 października upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.
Następnie z przymrużeniem oka przedstawiono zalety i wady nauczycieli i uczniów. Po czym nastąpiło składanie życzeń przez uczniów gimnazjum. Życzeniom towarzyszyły utwory muzyczne m. in. Ireny Santor i 2+1. Nauczycielom w podziękowaniu za trud włożony w nauczanie i wychowanie wręczono róże. Na koniec Klaudia Sadowska – uczennica kl. 6 zaśpiewała piosenkę w języku angielskim.
Tego dnia uczniowie, rada pedagogiczna oraz rodzice pożegnali p. Teresę Rajchel, która wkrótce przechodzi na emeryturę.
Pasowanie na ucznia
„Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze”.
(B. Cage)13 października był wyjątkowym dniem dla uczniów klasy pierwszej. Tego dnia zostali oni włączeni w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dłutowie.
Uczniowie klasy pierwszej z wychowawcą przygotowali montaż słowno-muzyczny. Ich starsi koledzy (czwartoklasiści) przeprowadzili egzamin ze znajomości zagadnień szkolnych. Pierwszoklasiści zdali go wyśmienicie: odpowiadali na zagadki, recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Najważniejszą chwilą w tym dniu było uroczyste złożenie ślubowania na sztandar szkoły. Po złożeniu przysięgi Pan dyrektor Andrzej Mirosław Stolarski pasował pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły.
Z okazji tego święta uczniowie klasy pierwszej otrzymali od Rady Rodziców dyplomy pasowania na ucznia i pamiątkowe birety. A od uczniów klas drugich – słodkie upominki.
Po zakończeniu uroczystości nadszedł czas na wykonanie pamiątkowej fotografii.
Ten uroczysty wyjątkowy dzień nasi pierwszoklasiści zapamiętają na bardzo długo.
Nocne czytanie
Uczniowie klasy IIIA uczestniczyli w czytelniczo –rekreacyjnym biwaku, który odbył się z 7 – 8 października 2016 r. zorganizowany przez bibliotekarkę p. M. Kułakowską.
Biwakowanie trzecioklasiści rozpoczęli od czytania fragmentów swoich ulubionych książek. Do zabawy dołączyły mamy, które bardzo chętnie czytały dzieciom baśnie i wiersze. Uczniowie z uwagą słuchali czytanych utworów, a później bawili się w kalambury, przedstawiając wybraną postać z baśni lub wiersza. Dzieci bardzo dobrze się bawiły. Następnym punktem biwaku była zumba. Po tak ogromnym wysiłku mamy zaprosiły uczestników biwaku na kiełbasę z grilla. Po spożyciu tylu kalorii dzieci nabrały sił na dalszą zabawę. Tym razem wychowawczyni uczniów klasy III A poprosiła, aby poszukali różnych wskazówek ukrytych w klasie, które doprowadzą ich do skarbu. Ile było zabawy, a jak współpraca. Dzieci znalazły „skarb” – bardzo duże kolorowanki. Pani M. Kułakowska podzieliła dzieci na grupy, a następnie każdy zespół otrzymał kolorowankę i kredki do kolorowania. Gdy uczniowie skończyli pracę, wrócili na salę, aby przygotować się do maratonu bajek. Po projekcji filmów animowanych uczestnicy biwaku poszli spać.
Sobotni dzień rozpoczęliśmy od porannej toalety i gimnastyki. Następnie zjedli smaczne i zdrowe kanapki przygotowane przez mamy. Później udali się do sali gimnastycznej, gdzie zagrali w dwa ognie.
Na zakończenie biwaku dzieci pobawiły się w tańczące posągi, a po zabawie zaczęły porządkować klasę, w której nocowały. Trzecioklasistom bardzo się podobało i w wyśmienitych humorach wrócili do domów.
Wycieczka edukacyjna
05.10.2016r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku zorganizowana dla uczniów klasy III A. Celem wyjazdu było przybliżenie dzieciom działalności Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku.
Uczestników wycieczki przywitały pani K. Leśniewska i p. A. Wróblewska, które oprowadziły i opowiedziały o poszczególnych wydziałach. Uczniowie odwiedzili salę konferencyjną, w której spotkali się z P. Burmistrzem Maciejem Sitarkiem i Zastępcą Burmistrza P.J. Bieleckim.
Pan Burmistrz opowiedział dzieciom o historii budynku, w którym mieści się Urząd Miasta i Gminy. Następnie trzecioklasiści razem z włodarzami miasta poznawali historię Lidzbarka, oglądając i czytając kroniki. Później uczniowie odwiedzili gabinet Burmistrza, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z Panem Burmistrzem. Po spotkaniu dzieci otrzymały jo – jo z logiem Lidzbarka.
Trzecioklasiści zostali przyjęci przez Pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku bardzo życzliwie i ciepło.
Po wizycie w urzędzie uczniowie klasy III A udali się do Piekarni GS w Lidzbarku, gdzie zgłębiali tajniki pracy piekarza.
Pani Prezes Agata Sitarz oprowadziła dzieci, pokazując różne pomieszczenia w piekarni. Następnie uczniowie poznali piekarza, którym pokazał im urządzenia i maszyny wykorzystywane do wypieku chleba oraz ciekawie opowiedział o swojej pracy. Dzieci mogły zobaczyć, jak wyrabia się ciasto na chleb. Później piekarz zaprosił trzecioklasistów do stołów. Wychowankowie spróbowali swoich sił w fachu piekarza. Po uformowaniu rogali, bułek i chlebów uczniowie z niecierpliwością czekali na swoje wypieki. Gdy wizyta dobiegała końca, dzieci podziękowały Pani Prezes i Pracownikom za okazaną życzliwość i gościnność.
Po powrocie do szkoły trzecioklasiści dokonali degustacji pieczywa, które sami wypiekali. Podczas tej wycieczki uczniowie klasy III A wiele się nauczyli.
Wycieczka do Welskiego Parku Krajobrazowego
W dniu 05. 10. 2016 r. MY, uczniowie klasy II a i II b wraz z wychowawczyniami, udaliśmy się na wycieczkę krajobrazową wzdłuż rzeki Wel. W Lidzbarku spotkaliśmy się z panem przewodnikiem, który zapoznał nas z planem naszego spotkania. Omówił grę terenową, której mieliśmy być uczestnikami. Polegała ona na odszukiwaniu miejsc w terenie, oznaczonych na mapie poglądowej, aby nieco ułatwić nam zabawę, dostaliśmy zdjęcia miejsc oznaczonych na mapie. Zadaniem naszym było odnalezienie wszystkich punktów, dzięki którym najlepsza grupa miała zdobyć skarb. Miejscem przeprowadzania questingu był szlak dydaktyczny - Las Nadwelski, biegnący wzdłuż meandrów rzeki Wel pokazując jej piękno i ciekawostki. Trasę mieliśmy niełatwą, a w pewnym momencie naszej marszruty zaczął siąpić deszcz, co utrudniło nam zadanie. 7 km pieszo, wśród wyniosłego, momentami groźnego lasu, potęgowało emocje, które towarzyszyły naszym poszukiwaniom. Jednak okazało się, że niestraszne nam utrudnienia, jeśli na mecie czeka nagroda dla najlepszej grupy!!!! Bez większych problemów odnaleźliśmy fiolki z ukrytymi hasłami. Byli tacy, którzy sił mieli, co niemiara i całą trasę przemierzyli bez większego wysiłku, byli również tacy, którzy nie pogardzili wyciągniętą ręką pań wychowawczyń, aby pokonać trudniejsze odcinki drogi. Ale nic to, gdyż zamierzony cel osiągnęliśmy wszyscy, czyli dotarliśmy do mety, a był nią nasz autokar. Pan przewodnik rozdał najlepszej grupie upominki, a my o zmęczeniu zapomnieliśmy bardzo szybko, bo kto regeneruje się najszybciej na świecie??? Wiadomo! Dzieci!!!!
Zachęcamy wszystkich do wędrówek wzdłuż malowniczego jaru rzeki Wel, tam jest naprawdę pięknie!!!
EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU
Europejski Tydzień Sportu ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści. Inicjatywa ta powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności. Ma umożliwić współpracę osób prywatnych, organów publicznych, ruchów sportowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicieli sektora prywatnego. Dzięki ukierunkowaniu na oddolne inicjatywy ma zachęcać Europejczyków do regularnej aktywności fizycznej i stworzyć możliwość częstszego uprawiania sportu na co dzień. (https://etspolska.pl/index.php/o-ets/). W naszej szkole z okazji ETS odbył się szkolny turniej piłki nożnej dziewcząt i chłopców. Zdjęcia w albumie.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Po wakacjach, czas powrócić w szkolne ławki.
WARSZTATY EKOLOGICZNE
Podsumowanie ekologicznych zmagań
W miniony piątek w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi odbyło się podsumowanie Międzypowiatowych Warsztatów Ekologicznych.
Piątkowy finał ekologicznych zmagań poprzedziły zajęcia terenowe przeprowadzone w dniach 13 - 14 maja br. na terenie m.in. obiektu stawowego w Mokrem, ścieżki przyrodniczo - leśnej "Białochowo", Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie przy Zakładzie Gospodarki Odpadami oraz Oczyszczalni Ścieków w Nowej Wsi. Równolegle w tych dniach prowadzone były warsztaty fotograficzne oraz plastyczne dla reprezentantów poszczególnych szkół. W sumie podczas tegorocznych Międzypowiatowych Warsztatów Ekologicznych wzięło udział ponad 120 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu grudziądzkiego i działdowskiego.
Podczas podsumowania uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi zaprezentowali niezwykle barwny program artystyczny, a dla uczestników warsztatów wiedzowych został przygotowany test z pytaniami z zakresu leśnictwa, łowiectwa, ochrony przyrody, gospodarki wodno - ściekowej oraz odpadowej. Po rozwiązaniu testu najlepsi uczniowie rywalizowali w finale ustnym, gdzie odpowiadali na pytania zadawane przez Janinę Tarnawską - przyrodnika, Damiana Semkiwa w Gospodarstwa Rybackiego Iława, Arkadiusza Abramowskiego z Welskiego Parku Krajobrazowego oraz Annę Krzysiak i Izabelę Krupińską z Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu. Laureaci zmagań oraz pozostali uczestnicy otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Grudziądzu, Szkołę Podstawową w Nowej Wsi, Nadleśnictwo Jamy oraz Polski Klub Ekologiczny Oddział Pomorsko - Kujawski. Osobne podziękowania otrzymały wszystkie osoby, które czynnie włączyły się w organizację Międzypowiatowych Warsztatów Ekologicznych, reprezentujące Nadleśnictwo Jamy, Hufiec ZHP Lidzbark Welski, Nadleśnictwo Lidzbark, Welski Park Krajobrazowy, Muzeum w Grudziądzu, Gospodarstwo Rybackie Iława oraz Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnię w Grudziądzu. Szczególne słowa uznania przekazano Beacie Fischer - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi oraz nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w przeprowadzenie warsztatów.
WYNIKI
WARSZTATY FOTOGRAFICZNE
Laureaci:
Weronika Kowalkowska - Szkoła Podstawowa w Dłutowie (Fotografie Weroniki znajdują się w albumie fotograficznym).
Kamila Linda - Szkoła Podstawowa w RudziePatryk Ciesielski - Szkoła Podstawowa w Kiełpinach
Źródło: http://www.powiatgrudziadzki.pl/165,edukacja-ekologiczna.html?tresc=6089
Wycieczka do Ostródy
8 czerwca uczniowie klas III-VI naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Ostródy i Grunwaldu. Zwiedzanie malowniczego miasta rozpoczęliśmy od spaceru promenadą wzdłóż jeziora. Podziwialiśmy piękne łabędzie i dzikie kaczki oraz urokliwe widoki. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjecia nad jeziorem. Zmoczyliśmy nogi w ostródzkiej fontannie, która sprawiła nam wiele radości. Lody w pobliskiej lodziarni smakowały wyśmienicie. Następnie udaliśmy się do kręgielni, gdzie próbowaliśmy swoich sił (niektórzy po raz pierwszy). Gospodarze ugościli nas tutaj przepyszną pizzą. Kolejnym punktem naszej wycieczki był aquapark. Najbardziej podobała nam się rwąca rzeka. Osuszeni i wypoczęci udaliśmy się spacerkiem ulicami Ostródy na Zamek Krzyzacki. Tu mogliśmy obejrzeć wspaniałą wystawę malarstwa młodego artysty z Nart. Póżniej udaliśmy się na posiłek. Niestety dalszą część wycieczki pokrzyżowała nam burza. Pola grunwaldzkie obejrzeliśmy już tylko z autokaru.
Szczęśliwi i zmęczeni wróciliśmy do domów późnym wieczorem.Fotorelacja w albumie fotograficznym.
WOLNO CZYTAĆ
3 czerwca uczniowie i nauczyciele wzięli udział w akcji "Wolno czytać", celem której było promowanie czytelnictwa. Podczas 5 i 6 godziny lekcyjnej nasi uczniowie w plenerze czytali ulubione książki oraz dyskutowali na ich temat.
Uczyli się, w ten sposób, pożytecznego spędzania wolnego czasu opartego o rozwój intelektualny. Akcja cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów ku miłemu zaskoczeniu nauczycieli.
PIKNIK RODZINNY
W dniu pierwszego czerwca od godziny 16:00 do 20:00 w naszej szkole odbywał się piknik sportowo - rekreacyjny, skierowany do uczniów naszej szkoły i ich rodziców. W imprezie brało udział ponad 100 uczniów i kilkudziesięciu rodziców. Piknik rozpoczął się od przedstawienia, w czasie którego wystąpiła w tańcu nowoczesnym szkolna grupa taneczna klas I-III. Następnie uczniowie przystąpili do zadań sportowych, które były podzielone na dwie kategorie wiekowe - kl. I-III i kl. IV-IV. W każdej grupie było po kilka konkurencji między innymi: rzut piłeczką do celu, zbieranie (z pomocą rodziców) piłek na czas, slalom z piłką, żonglerka, odbijanie piłki siatkowej itp. Był także quiz dotyczący wiadomości o sporcie. Rodzice przygotowali także napoje i kiełbaski z grilla. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale a najlepsi puchary. W tym dniu odbył się także mecz towarzyski dwóch drużyn złożonych z uczennic klas 4-6 - były to drużyny "czerwonych" i "niebieskich". W przewidzianym czasie spotkania był remis i zwycięzcę trzeba było wyłonić w rzutach karnych, w których to drużyna "czerwonych" okazała się lepsza. Drużyny otrzymały puchary a zawodniczki medale. Foto w albumie fotograficznym.
Archiwum Aktualności