W dniach 20-22 maja 2016r. odbył się XXIV Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Oblęgorku. Do ziemi świętokrzyskiej zjechali uczniowie z całej Polski - z 54 szkół, którym patronuje noblista Henryk Sienkiewicz.
Dzień I
Zlotowiczów serdecznie przyjęto w Kielcach, gdzie pochodem ul. Henryka Sienkiewicza zostały rozpoczęte obchody związane z 170 rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci pisarza. Uczniowie i ich opiekunowie uczestniczyli w pochodzie w strojach bohaterów z powieści sienkiewiczowskich. Delegacja z naszej szkoły wystąpiła w strojach następujących bohaterek: Danusia Jurandówna ze Spychowa "Krzyżacy" - Natalia Kacprzak, Helena Kurcewiczówna "Ogniem i mieczem", - Iza Szostek, Barbara Wołodyjowska "Pan Wołodyjowski" - pani Marlena Kułakowska i Aleksandra Billewiczówna "Potop" -pani Maria Przybysz - Giżyńska.
Po pochodzie zlotowicze oraz zaproszeni goście zebrali się na uroczystej gali w Centrum Kultury i Sportu w Kielcach. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandarów szkół i odśpiewania hymnu Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Następnie odbyły sie bardzo ciekawe i bogate w doznania artystyczne wystąpienia gospodarzy zlotu. Na galę zaproszeni zostali przedstawiciele rodziny naszego patrona, wnuk - Juliusz Sienkiewicz z żoną, prawnuczka - Anna Dziewanowska z mężem, władze miasta oraz aktorzy, odtwórcy ról z ekranizacji Trylogii - Daniel Olbrychski i Jan Nowicki. Wieczór zakończono spotkaniem integracyjnym dla nauczycieli i dyskoteka dla uczniów.
Dzień II
W sobotni poranek pojechaliśmy do kościoła w Chełmcach, by wspólnie podziękować Bogu za tak wspaniałego patrona oraz pomodlić się za duszę pisarza i jego zmarłej rodziny. Po Mszy św. zostały złożone kwiaty na grobach potomków Sienkiewicza spoczywających na cmentarzu w Chełmcach - syna Henryka Józefa i synowej Zuzanny z Cieleckich. W Zespole Szkół w Oblęgorku gospodarze czekali na nas z festynem, wieloma atrakcjami i wspaniałymi występami artystycznymi. Przybyli także potomkowie Henryka Sienkiewicza - wnuczka Jadwiga, wnuk Juliusz, a nawet to najmłodsze pokolenie, praprawnukowie - Juliusz Sienkiewicz (junior), Magdalena Sienkiewicz, Józef Pawlikowski, Ludwika Pilch, Amelia Sienkiewicz, Andrzej Sienkiewicz. Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment - przemarsz aleją lipowa do Pałacyku Sienkiewiczów. Tu przygotowano piknik z atrakcjami - zwiedzanie Pałacyku, gry i zabawy integracyjne oraz pokaz broni średniowiecznej. Zlotowiczów i gości powitała pani kierownik mgr Agnieszka Kowalska – Lasek. Obecni byli także potomkowie Sienkiewicza z którymi pani Agnieszka przeprowadziła wywiad. Mieliśmy okazje poprosić o autografy i zrobić zdjęcie z bohaterami tego dnia.I wreszcie spotkanie z namacalną historią, życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Niesamowite odczucie duchowej obecności pisarza w miejscu, gdzie tworzył swoje największe dzieła. W Zespole Szkół o Oblęgorku przygotowano wystawę wszystkich prac biorących udział w konkursach: plastycznym, literackim, fotograficznym oraz filmowym.
Dzień III
Ostatni dzień pobytu w Kielcach i okolicach spędziliśmy zwiedzając pobliskie zabytki. Wspaniały położony 400m n.p.m. Zamek Królów Polskich w Chęcinach. Przewodnik opowiadał nam o zasługach niektórych królów których posągi wyrzeźbione w drewnie witały wzdłuż alei prowadzącej na zamek. W zamku czekały nas średniowieczne atrakcje, można było przymierzyć części zbroi rycerskiej, a także ukarać niegrzeczne dzieci. Po zwiedzaniu zamku udaliśmy się do Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Kielcach. Po trzech dniach tak aktywnie spędzonych marzyłyśmy o odpoczynku. Jednak zawsze bardzo ciepło będziemy wspominać pobyt na ziemi świętokrzyskiej.
Za rok spotkamy się w Puławach. A zatem do zobaczenia.