• ,,POZNAJ POLSKĘ”

          •  

               W dniach 22 – 23.06.2022r. uczniowie klas IV – VIII udali się na kolejny wyjazd w ramach programu ,,Poznaj Polskę” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Tym razem była to wycieczka do kolebki państwowości polskiej – Wielkopolski.

               Pierwszego dnia zwiedzili Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrę, położoną na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Oprócz pięknego wnętrza jaki prezentuje nawa główna katedry udali się również do jej podziemi, gdzie mogli obejrzeć w rezerwacie archeologicznym fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców władców Polski oraz nagrobki metropolitów i biskupów pomocniczych poznańskich. Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem i opiekunami  udali się na Stare Miasto. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Fary Poznańskiej- pięknego barokowego kościoła, w którym w każdą sobotę w sezonie letnim, odbywają się koncerty organowe      z udziałem znakomitych wykonawców. Kolejnym punktem zwiedzania było zatrzymanie się przed budynkiem miejskiego ratusza, na pokazie „Poznańskich Koziołków”, który odbywa się o godz. 12.00. Mogli wysłuchać legendy związanej z trykaniem koziołków, jak również z hejnałem wygrywanym przez trębacza.

               Po czasie wolnym spędzonym na Starym Mieście nastąpił przejazd do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Biskupinie, gdzie  uczniowie mieli okazję zobaczyć ślady dawnego osadnictwa. W zrekonstruowanym grodzie można było spotkać rękodzielników prezentujących dawne rzemiosła i sztukę. Dodatkowo mogli również spróbować starodawnej kuchni oraz zakupić ciekawe pamiątki.

               Ważnym elementem integrującym społeczność szkolną był nocleg w pensjonacie ,,Przystań” w Biskupinie oraz dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili, pomimo długiego i pełnego wrażeń dnia.

               Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Bazyliki Prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie. Dzięki przewodnikowi uczniowie poznali historię tejże budowli. W środku katedry mogli podziwiać wspaniałe sklepienie kościoła, konfesję i relikwiarz św. Wojciecha, organy archikatedry, ważne kaplice, gotycki portal ze sceną Ukrzyżowania oraz najstarszy zabytek romański -  Drzwi Gnieźnieńskie. Następnie udali się do podziemi katedry, gdzie zobaczyli krypty pochowanych m.in. Ignacego Krasickiego i Teodora Potockiego, fragmenty posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej oraz najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku. Z punktu widokowego wieży Katedry Gnieźnieńskiej podziwiali panoramę Gniezna. Czas wolny spędzili na Starym Mieście.

            Ostatnim punktem na trasie wycieczki było Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie mogli zobaczyć relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi. Najważniejszą częścią ekspozycji były pozostałości grodu pierwszych Piastów.

               Bezpiecznie, pełni wrażeń z udanego wyjazdu, uczniowie wrócili do Starego Dłutowa ok. godziny 21.00.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

        • Kontakt

          • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie
          • +48 23 698 20 83 fax. (23) 698 20 83
          • Stare Dłutowo ul. Długa 61 Godziny pracy sekretariatu szkoły: poniedziałek - piątek w godz. 8:00 - 16:00 sekretarka: Monika Sieńska Poland
        • Logowanie