• KONKURS PIOSENEK PANA KLEKSA

          • Innowacja pedagogiczna „Czytam z klasą – Lekturki spod chmurki”

            W ramach realizacji projektu czytelniczego w klasie trzeciej, zorganizowaliśmy konkurs piosenek Pana Kleksa.  Zadanie polegało na przygotowaniu przez dzieci wybranej piosenki, która pochodziła z ekranizacji lektury „Akademia Pana Kleksa”. Liczył się ogólny przekaz artystyczny, przygotowanie wizualne i opanowanie tekstu. Jury w składzie: Pani Dyrektor Katarzyna Trzcińska – Raczkowska, p. Jolanta Cichocka, p. Beata Gajewska i p. Maria Przybysz – Giżyńska wyłoniło  listę laureatów:

            I miejsce – Filip Dramiński
            II miejsce – Lena Cegiełka
            III miejsce – Korneliusz Mendalka
            wyróżnienie – Sebastian Podgórski.
            Wychowawca klasy – Dorota Klejnowska dziękuje oceniającym i biorącym udział za zaangażowanie.

            Sebastian Podgórski - "Witajcie w naszej bajce".

            Korneliusz Mendalka - "Kaczka Dziwaczka".

            Filip Dramiński - "ZOO".

            Lena Cegiełka - "Kaczka Dziwaczka".

          • DZIEŃ MATEMATYKI

          • Z okazji Dnia Matematyki w naszej szkole odbyły się następujące konkursy matematyczne: "Matematyka wokół nas" dla uczniów klas I-III, konkurs na plakat promujący wybraną przez ucznia figurę geometryczną dla uczniów klas IV-VI oraz konkurs dla uczniów najstarszych klas "Potyczki przedegzaminacyje", podczas którego młodzież zmierzyła się z zadaniami egzaminacyjnym. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności tym, którzy zajęli miejsca na podium:
            klasy I-III
            I miejsce - Filip Drami
            ński
            II miejsce -Sebastian
            Łukaszewski
            III miejsce - Stanis
            ław Ławicki

            klasy IV-VI
            I miejsce - Mateusz Chmielewski
            II miejsce - Huber Kuty
            III miejsce - ex aequo Amelia Antkiewicz i Lena Gmurczyk

            klasy VII-VIII
            I miejsce - ex aequo Antoni Bartkowski i Bartosz Gajewski
            II miejsce - Micha
            ł Wieczorek
            III miejsce - Sylwia Dolna

          • MOJE MIASTO – LIDZBARK

          • ,,Jest coś w tym, że człowiek chce

            być blisko ojczystej ziemi”

            Owidiusz

                10 marca 2022 roku odbył się gminny konkurs ,,Moje miasto – Lidzbark” zorganizowany przez nauczycieli historii – p. A. Weitz i p. A. Kacprzaka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku. Naszą szkołę reprezentowały: Marta Dobrzyniecka i Martyna Rynkowska z klasy VII B oraz Julia Bonisławska z klasy VII A. Odnieśliśmy sukces: III miejsce w tym konkursie zajęła Marta Dobrzyniecka – gratulacje.

                Bardzo dziękuję Wam dziewczynki za chęć udziału, włożony trud i godne reprezentowanie naszej szkoły – jestem z Was dumna. Dziękuję również p. Katarzynie Rynkowskiej za transport i wsparcie w opiece nad uczennicami – Lidia Zastawna.

          • KRÓLEWNA ŚNIEŻKA

          • 02 marca 2022 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami obejrzeli spektakl teatralny  pt. ,,Królewna Śnieżka” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. To jedna z najpopularniejszych baśni braci Grimm opowiadająca o Królewnie, która zmuszona do ucieczki przed złą macochą, trafia do leśnego domu krasnoludków. Znaną wszystkim dzieciom baśń grała dwudziestoosobowa grupa płockich aktorów. O prawdziwie baśniowy klimat zadbał scenograf Marian Fiszer, wrażenie robiły również barwne stroje aktorów a całości dopełniały przepiękne piosenki ze znanej wersji animowanego filmu Walta Disneya. W trakcie przedstawienia dzieci miały możliwość uczestniczenia w nim poprzez żywą, spontaniczną reakcję słowną, ruch i śpiew. Dzieci dobrze się bawiły i zadowolone wróciły do domów.

          • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          • ,,Gdy w świecie zamieszanie,

            pojawiają się bohaterowie”

            przysłowie japońskie

                Polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy stawili opór sowietyzacji Polski i jej podporządkowaniu ZSRS. Przypada ono 1 marca. Tego dnia w 1951r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych 7 członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

            Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

                W naszej szkole przygotowana została wystawa udostępniona przez IPN oraz pogadanki na lekcjach historii o Żołnierzach Wyklętych i ich walce z władzą narzuconą przez ZSRS. W tym roku wzięliśmy również udział w X edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym”, organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja, na dystansie 1963 m. Nie jest to liczba przypadkowa. W tym roku zginął Józef Franczak, pseudonim ,,Lalek”,  ostatni partyzant podziemia niepodległościowego.

                W biegu wzięli udział uczniowie klas VI – VIII oraz nauczyciele. Wszyscy wygraliśmy, gdyż biegliśmy w słusznej sprawie i daliśmy świadectwo pamięci, szacunku dla bohaterów i  ofiar systemu komunistycznego. Najlepsi to:

            I miejsce: Mateusz Uciński

            II miejsce: Jakub Pawelski

            III miejsce: Bartosz Gajewski

            Wyróżnienia: Damian Gumowski, Kacper Sendwicki, Marcel Falkowski, Przemysław  Kowalski.

            Nagrody ufundowane  przez Fundację to: medale, koszulki i bidony.

             

             

             

             

          • Sukces w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego „Koch mir was 2”!

          • Na przełomie listopada i grudnia  chętni uczniowie klas siódmych  wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego „Koch mir was 2” (Ugotuj mi coś 2). Organizatorem konkursu był Goethe- Institut w Warszawie.  Instytut Goethego to bardzo znana i ceniona instytucja, której celem jest popularyzacja języka niemieckiego, wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej, jak również prezentowanie nowoczesnego obrazu Niemiec.

            Uczeń klasy 7b, Artur Grdeń, mimo ogromnej konkurencji ze szkół z całego kraju,  został wyróżniony nagrodą specjalną w kategorii klas VII -VIII.

             Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu w PDFie strony z przepisem kulinarnym na ulubioną potrawę wigilijną (polską lub niemiecką), która mogłaby się znaleźć na wymarzonym świątecznym stole. Przepis zawierał ilustrację potrawy, opis składników oraz opis wykonania. Językiem pracy był język niemiecki. Praca Artura zawiera rodzinny przepis na potrawę wigilijną, mianowicie karpia w śmietanie.

             Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego!

             

          • Dziś tłusty czwartek!

          • To jeden z najsłodszych dni w roku!!!
            Mi
            łośnicy pączków i faworków czekali na ten dzień z utęsknieniem. Zgodnie z tradycją w tłusty czwartek można się objadać do woli. Tego dnia liczba pochłanianych kalorii nie ma żadnego znaczenia. Liczy się wspaniały smak i frajda jaką dają kolejne kęsy zjadanych słodkości.

            Dla naszych uczniów słodką niespodziankę przygotowały Mamy z Rady Rodziców i Pani Dyrektor. Uśmiechom i objadaniu się nie było końca 😁🥯🍩.

            Pamiętajcie!!! Dzisiaj pączki nie idą w boczki lecz wywołują uśmiech😀😀😀

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • „Mowa nasza, nasz język jest największym skarbem kulturalnym”.

                                                                J. Iwaszkiewicz

            MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO przypada 21 lutego i został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace (albo – jeśli wolicie dawniejszą wersję – w Dakce), która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Święto to ma przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek dla języka i dbałość o jego przetrwanie. Ten dzień nie pozostał bez echa i w naszej szkole. Od rana korytarze naszej szkoły wzbogaciły się o informacje dotyczące Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, rebusy oraz łamańce językowe.

            Klasy 1-3 wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały przepiękne plakaty, które stanowiły trzon akcji.  Na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy IV-VIII: rozwiązywali rebusy, oglądali prezentacje dotyczące powstania języka polskiego słowiańskiego, dziejów pisma , dyskutowali nad pięknem języka ojczystego. 

            Podczas przerw uczniowie mieli okazję zagłosować na najpiękniejsze słowo języka polskiego, głosowanie cieszyło się wielką popularnością, o czym świadczyły długie kolejki.

            Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przebiegały w miłej i radosnej atmosferze, były również okazją do wspólnej zabawy. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym narodowym skarbem i wszyscy powinniśmy o niego dbać, nie zaśmiecać wulgaryzmami czy skrótami.

                        Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie obchodów tak ważnego dnia.

             

          • Zajęcia z programowania z użyciem robotów PHOTON.

          •  W piątek 18 stycznia 2022 r., z inicjatywy Pani Dyrektor, w naszej szkole odbyły się zajęcia programowania. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Roboty PHOTON, których użyto podczas warsztatów, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

            Nauka programowania to prawdopodobnie jedna z najważniejszych umiejętności, które przydadzą się naszym dzieciom w przyszłości. W dzisiejszym cyfrowym świecie jest tak samo ważna, jak nauka czytania i matematyki.

            Photon jest pierwszym na świecie interaktywnym robotem, który rozwija się razem z dzieckiem. Uczy podstaw programowania, pokazuje najnowsze technologie oraz rozwija logiczne myślenie i kreatywność. Wszystko to w najbardziej atrakcyjnej formie - poprzez zabawę!

            A tej podczas warsztatów nie zabrakło 😀        

          • Walentynki 2022r.

          • Walentynkowo zrobiło się dzisiaj w naszej szkole! Skrzynka walentynkowa zapełniona została po brzegi kartkami  dzieci z klas 1 - 4. Były walentynki dla koleżanek i kolegów oraz dla nauczycieli. Na dużej przerwie listonosz poczty walentynkowej Staś i jego pomocnik Krystian doręczyli wszystkie sympatyczne - serduszkowe kartki adresatom. Każdy czekał na walentynkę z niecierpliwością. Jakże było dzisiaj miło i wesoło!!!! 

          • Pamiątki z naszej szkoły przygotowane do włożenia do KAPSUŁY CZASU.

          • Kapsuła czasu to wyjątkowy pojemnik, w którym umieszcza się różne przedmioty związane z obecnymi czasami, bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń zwłaszcza archeologów, antropologów i historyków.    Społeczność szkoły przygotowała kilka ważnych dla historii i przyszłości skarbów, które będą ponownie oglądane za 100 lat!!! 1. List do Przyjaciół z przyszłości zredagowany przez panie polonistki Jolantę Cichocką i Beatę Gajewską. 2. Książka pt. "Quo vadis" -  powieść z czasów Nerona autorstwa Henryka Sienkiewicza. W środku opatrzona zdjęciami, kolażem patriotycznym oraz cytatem naszego patrona. 3. "Drzewo Tożsamości Narodowej"- praca plastyczna wykonana przez dzieci i nauczycieli w świetlicy szkolnej. 4. Płyta z nagraniem hymnu szkoły. Niech twórczość naszego Patrona, historia, tradycja i tożsamość narodowa służą "ku pokrzepieniu serc" przyszłym pokoleniom.

          • WOŚP 2022 r.

          • " Ten świat potrzebuje nowego rodzaju armii - armii życzliwości. " ~ Cleveland Amory

            ❤W 30 FINALE WOŚP nie mogło zabraknąć DŁUTOWSKIEJ NUTY!!!❤

            Mimo pandemii i niesprzyjającej pogody,

            MY GRAMY NIEZAWODNIE W ORKIESTRZE❤

            Dzięki pomocy, otwartości, życzliwości i ofiarności naszego SPOŁECZEŃSTWA

            mogliśmy znowu wspierać TYCH, KTÓRZY NAS POTRZEBUJĄ. Tym razem WOŚP zbiera na poprawę jakości diagnostyki okulistycznej u dzieci.

            Z wielką radością i dumą przekazujemy kwotę ok 4.500zł !!!😁

            Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tegorocznej akcjii WOŚP - OGROMNE DZIĘKI❤❤❤

            A w szczególności:

            👉DARCZYŃCOM

            👉Wolontariuszom

            👉Chórowi szkolnemu Energy Positive

            👉Zespołowi tanecznemu

            👉Paniom prowadzącym licytację

            👉Paniom z Rady Rodziców

            👉Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich

            👉Druhom z OSP oraz MDP

            👉Sztabowi w hufcu ZHP w Lidzbarku

          • "Jeden zero dla nieba"

          • "Dobro zawsze zwycięża" - takie przesłanie przekazali uczniowie w świąteczno - noworocznym przedstawieniu pt. "Jeden zero dla nieba".

            Pod przewodnictwem Pani Anny Deptuły oraz pod opieką techniczną i artystyczną zespołu nauczycieli, uczniowie klasy 4,5 i 7b wcielili się w bohaterów piekła i nieba, aby ukazać najważniejszą Prawdę - Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela!!!

            Gra aktorska, charakteryzacja, teatr cieni, a także dźwięki muzyki i kolęd zachwyciły publiczność.

            Swoją obecnością zaszczycił nas proboszcz dłutowskiej parafii ks Krzysztof Kowalski. Społeczność szkolna wraz z Dyrekcją i Radą Pedagogiczną nagrodzili gromkimi brawami młodych artystów.

            Przedstawienie zostało zaprezentowane dwukrotnie ze względu na reżim sanitarny.

             

          • „Paczuszka dla Maluszka” – w naszej szkole

          • Fundacja „Małych Stópek” z siedzibą w Szczecinie  przyczyniła się do uratowania życia kilkudziesięciu dzieci, którym zapewnia materialne wsparcie szczególnie przez pierwszy rok ich życia.„Paczuszka dla Maluszka” to bożonarodzeniowa ogólnopolska  akcja, do której już po raz kolejny zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej maluszki oraz mamy, oczekujące narodzin swojego nienarodzonego dziecka. Największym prezentem dla nich są spokojne święta, podczas których nie zabraknie im tego, co najbardziej niezbędne przy opiece nad niemowlakiem.Wiele szkół organizuje tę świąteczną akcję. Jest to doskonały sposób, by uwrażliwić młodych na wartość życia, która przeradza się w konkretny czyn – pomoc najmniejszym.

            Nasza szkoła postanowiła włączyć się do tej szlachetnej akcji. Koordynatorami akcji były paniJoanna Sadowska – nauczyciel języka angielskiego. Na korytarzach szkolnych rozwieszone zostały plakaty z informacją o nadchodzącej akcji. Zaprosiliśmy uczniów klas I – VIII i ich rodziców oraz Dyrekcję  i Grono Pedagogiczne naszej szkoły do niesienia pomocy najmłodszym. Akcja trwała od 22listopada do 13 grudnia i przerosła nasze oczekiwania. Pomimo tak trudnego czasu w jakim się obecnie znajdujemy, czasu pandemii, spotkała się z bardzo dużym odzewem,zainteresowaniem i wrażliwością. Dzieci zabierały papierowe bombki do swoich domów, a w zamian przynosiły do swoich sal lekcyjnych potrzebne artykuły. Były to artykuły higieniczne: pieluszki, chemia kosmetyczna do pielęgnacji niemowląt, ale również środki do pielęgnacji i czystości dla matek. Były tam  także koce, butelki, smoczki, zabawki, ubranka, odżywki dla dzieci , żywność o długim terminie przydatności i wiele innych potrzebnych artykułów, a także słodycze już z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Nadszedł wreszcie dzień 15 grudnia , kiedy to mieliśmy dostarczyć nasze paczki pod wskazany nam przez Fundację„Małych Stópek” adres. Dzięki uprzejmościpana Burmistrza Miasta i Gminy Lidzbark – Macieja Sitarka, który umożliwił nam transport oraz  kierowcy -pana Zygmunta Mężykowskiego,Ewa Rogozińska z EwelinąFalbąudały się z darami do Kraśniewa do Fundacji„Domy Samotnej Matki z Dziećmi”.Prezesem Fundacji jest pan Andrzej Konieczka.„FDSM powstała w 1999 roku czyli 22 lata temu. Przekazany przez Wójta Gminy oraz lokalną społeczność budynek po nieużytkowanej szkole został zaadoptowany na stacjonarny ośrodek z przeznaczeniem statutowym na dom Samotnej Matki z Dziećmi. W adaptacji budynku pomagały i wspierały finansowo i materialnie firmy z całej Polski. Nieprawdopodobnie wielką pomoc zaoferowała lokalna społeczność.Były to prace dekarskie,malarskie i w ten sposób doprowadziliśmy do stanu jaki jest dzisiaj. W ciągu tych 22 lat wraz z różnymi organizacjami kobiecymi pomoc trafiła do 450 kobiet i 1200 dzieci. Okazało się, że jest to bardzo potrzebna działalność. „Jesteśmy dumni z tego co nam się udało do tej pory zrobić dla kobiet i dzieci, które zwróciły się do nas” – opowiadał podczas spotkania z nami pan Andrzej. Matki  ochoczo  zabrały się za wnoszenie darów do placówki. Z wielką radością i wdzięcznością  wraz z dziećmi patrzyły na rosnącą górę upominków. Podziękowaniom nie było końca.Czuć było już klimat zbliżających się świąt.  Prezes Fundacji poinformował, że w FDSM znajdują się dzieci w wieku od jednego miesiąca do czternastego roku życia. Cieszą się z każdej pomocy, okazanej przez ludzi dobrej woli.Z sercami przepełnionymi radościąopuszczałyśmy placówkę  z nadzieją, że to nie była ostatnia taka akcja. Pragniemy podziękować, wszystkim, którzy się w nią zaangażowali: Dyrekcji, rodzicom, uczniom, Gronu Pedagogicznemu i panom, którzy pomagali przy załadunku paczek do środków transportu.

             

                           Joanna Sadowska

          • Stypendystka programu Schulwärts w naszej szkole

          • Od 18 października  b.r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie dwa razy w tygodniu mamy zaszczyt gościć Niemkę, panią Fabię Brune. Pani Fabia jest stypendystką programu Schulwärts pod patronatem Instytutu – Goethego w Warszawie. Przyjechała do Polski na dwumiesięczną praktykę studencką, którą częściowo odbywa w szkole w Starym Dłutowie.

            Pani Fabia Brune obserwuje, wspomaga  i prowadzi lekcje języka niemieckiego pod opieką pani Barbary Lewandowskiej. Pani Brune swoją pracą i zaangażowaniem bardzo wzbogaca lekcje i życie szkoły. Studentka – rodzima użytkowniczka języka niemieckiego, kilka razy poprowadziła zajęcia osobiście – były to lekcje kulturoznawcze na temat „Dnia Św. Marcina”, systemu edukacji, muzyki w Niemczech oraz kolęd i piosenek świątecznych. Pani Fabia wspomagała również uczniów w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego „Koch mir was 2” ( Ugotuj mi coś 2) . Była też gościem na lekcjach języka angielskiego, gdzie opowiadała uczniom o swojej pracy jako wolontariuszka w Afryce. Wykorzystywała przy tym wiele autentycznych zdjęć i filmików, które pokazują, jak wygląda życie i edukacja w krajach afrykańskich.

            Już niebawem praktyka pani Fabii dobiegnie końca. Bardzo dziękujemy za ciekawe lekcje, rozwijanie zainteresowań naszych uczniów oraz wsparcie w wychowaniu do wrażliwości na dobro i zaangażowanie społeczne!

          • WYJAZD DO WARSZAWY

          •  

            ,,Podróżnik, który nie potrafi obserwować, jest jak ptak pozbawiony skrzydeł ‘’

                                                                                                                                    Moslih Eddin Saadi


             

            8 grudnia 2021 r. pojechaliśmy na  wycieczkę do Warszawy (uczniowie klas V – VIII). Została ona zorganizowana i dofinansowana w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca w stolicy, które  na co dzień przykuwają uwagę turystów .

                Wyjechaliśmy o godzinie 6.00 ze Starego Dłutowa. Pierwszym punktem było przedstawienie w Teatrze „Lalka” pt.: „Boska komedia” Dante Alighieri, które powstało w 700-setną rocznicę śmierci włoskiego poety. Gra aktorska, muzyka, efekty oraz lalki zrobiły na nas ogromne wrażenie. Po tych emocjach przewodnik pan Adam Tyszkiewicz zabrał nas na spacer po Warszawie.  Pan Adam dzielił się z nami ciekawostkami o Warszawie, ujawniając ogromną wiedzę oraz pasję. Przy ulicy Długiej 52,  obok tablicy upamiętniającej bohaterstwo Grup Szturmowych „ Szare Szeregi”, uczniowie wykazali się znajomością lektury pt.: „ Kamienie na szaniec”. Następnie przeszliśmy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. To również miejsce spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość. Kolejnym punktem był Pomnik Powstania Warszawskiego, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Jana Kilińskiego, Plac Zamkowy. Przewodnik opowiadał historię związaną z tymi miejscami, w taki sposób, że wszyscy słuchali z wielką uwagą. Zwieńczeniem dnia była wizyta w Zamku Królewskim. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy oryginalne insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz obrazy Rembrandta takie jak „Dziewczyna w ramie obrazu” czy „Uczony przy pulpicie”, a to jedne z wielu atrakcji czekających na nas we wnętrzach tego budynku.

            Bardzo zmęczeni, ale pod wielkim wrażeniem stolicy i jej historii, wróciliśmy do domu.

            Dziękujemy opiekunom: p. L. Zastawnej, p. J. Kacprzak, p. M. Brzozowskiej,  p. J. Cichockiej oraz p. Iwonie Gołosz za opiekę nad uczniami.

          • Zwiedzamy Toruń w ramach projektu „Poznaj Polskę”

          • W dniu 7 grudnia br. uczniowie klas I-III naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Torunia.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Piernika, gdzie dzieci poznały sposób wyrabiania pierniczków toruńskich. Dowiedzieliśmy się, jakie przyprawy mają wpływ na tak wyśmienity ich smak. Po wypieczeniu pierników nadszedł moment ich dekorowania. Dzieci świetnie się spisały.  Tu również mogliśmy wykonać sakiewki, które służyły niegdyś do przechowywania kosztowności.

            Następnym punktem wycieczki było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zwiedzając interaktywne wystawy dzieci poznawały ciało człowieka, fale dźwiękowe, wodne reakcje, przyrodnicze ciekawostki i wiele innych. Podczas zwiedzania dzieci samodzielnie wykonywały eksperymenty poszerzając wiedzę i zdobywając odpowiedzi na nurtujące je pytania.

            Później zwiedzaliśmy Stare Miasto. Zobaczyliśmy dom Mikołaja Kopernika, jego pomnik i figurę osiołka toruńskiego. W cudownej przedświątecznej aurze przespacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta i udaliśmy się pod Krzywą Wierzę. Pani przewodnik opowiedziała nam legendę związaną z tym miejscem, która bardzo zainteresowała uczestników wycieczki.

            Po smakowitym posiłku udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich. Tu przenieśliśmy się w świat magicznych opowieści o mieście. Historia Torunia ożyła za sprawą naszego udziału w  interaktywnych inscenizacjach.

            Dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” mogliśmy uczestniczyć w fantastycznej wycieczce poszerzającej naszą wiedzę o Toruniu i nie tylko.

          • Dzień Świętego Mikołaja

          •  6 grudnia to dzień, na który czekają wszystkie dzieci i nie tylko dzieci, dorośli również ;). Tego dnia, przy dźwięku  klimatycznych melodii, organizujemy w szkole różnego rodzaju akcje świąteczne i oczekujemy wizyty Świętego   Mikołaja z workiem pełnym   prezentów.  I  przybył. Z   dalekiej   Laponii   przyjechał   do   naszej szkoły i obdarował upominkami.
            Mikołajki to  nie tylko prezenty i    nieco   inny   dzień  w  szkole. To także wyjątkowa    oprawa, niecodzienny klimat i odrobina magii. W tym dniu jesteśmy  dla siebie życzliwi, częściej się uśmiechamy i dzielimy dobrym słowem. Dzięki świętowaniu cała  społeczność szkolna integruje się, a wszyscy na chwilę zapominają o problemach. Mikołajkowy czas to moment radości, uśmiechu, dzielenia się szczęściem z innymi.  

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie
        • +48 23 698 20 83 fax. (23) 698 20 83
        • Stare Dłutowo ul. Długa 61 Godziny pracy sekretariatu szkoły: poniedziałek - piątek w godz. 8:00 - 16:00 sekretarka: Monika Sieńska Poland
      • Logowanie