• ,,POZNAJ POLSKĘ”

          •  

               W dniach 22 – 23.06.2022r. uczniowie klas IV – VIII udali się na kolejny wyjazd w ramach programu ,,Poznaj Polskę” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Tym razem była to wycieczka do kolebki państwowości polskiej – Wielkopolski.

               Pierwszego dnia zwiedzili Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrę, położoną na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Oprócz pięknego wnętrza jaki prezentuje nawa główna katedry udali się również do jej podziemi, gdzie mogli obejrzeć w rezerwacie archeologicznym fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców władców Polski oraz nagrobki metropolitów i biskupów pomocniczych poznańskich. Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem i opiekunami  udali się na Stare Miasto. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Fary Poznańskiej- pięknego barokowego kościoła, w którym w każdą sobotę w sezonie letnim, odbywają się koncerty organowe      z udziałem znakomitych wykonawców. Kolejnym punktem zwiedzania było zatrzymanie się przed budynkiem miejskiego ratusza, na pokazie „Poznańskich Koziołków”, który odbywa się o godz. 12.00. Mogli wysłuchać legendy związanej z trykaniem koziołków, jak również z hejnałem wygrywanym przez trębacza.

               Po czasie wolnym spędzonym na Starym Mieście nastąpił przejazd do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Biskupinie, gdzie  uczniowie mieli okazję zobaczyć ślady dawnego osadnictwa. W zrekonstruowanym grodzie można było spotkać rękodzielników prezentujących dawne rzemiosła i sztukę. Dodatkowo mogli również spróbować starodawnej kuchni oraz zakupić ciekawe pamiątki.

               Ważnym elementem integrującym społeczność szkolną był nocleg w pensjonacie ,,Przystań” w Biskupinie oraz dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili, pomimo długiego i pełnego wrażeń dnia.

               Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Bazyliki Prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie. Dzięki przewodnikowi uczniowie poznali historię tejże budowli. W środku katedry mogli podziwiać wspaniałe sklepienie kościoła, konfesję i relikwiarz św. Wojciecha, organy archikatedry, ważne kaplice, gotycki portal ze sceną Ukrzyżowania oraz najstarszy zabytek romański -  Drzwi Gnieźnieńskie. Następnie udali się do podziemi katedry, gdzie zobaczyli krypty pochowanych m.in. Ignacego Krasickiego i Teodora Potockiego, fragmenty posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej oraz najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku. Z punktu widokowego wieży Katedry Gnieźnieńskiej podziwiali panoramę Gniezna. Czas wolny spędzili na Starym Mieście.

            Ostatnim punktem na trasie wycieczki było Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie mogli zobaczyć relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi. Najważniejszą częścią ekspozycji były pozostałości grodu pierwszych Piastów.

               Bezpiecznie, pełni wrażeń z udanego wyjazdu, uczniowie wrócili do Starego Dłutowa ok. godziny 21.00.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

          • Piknik Rodzinny Przedszkolaków

          • 15 czerwca 2022r. na placu przedszkolnym odbył się Piknik Rodzinny, na którym byli obecni: Pani Dyrektor Katarzyna Trzcińska – Raczkowska, wicedyrektor Pan Jacek Nowakowski, Sekretarz Miasta i Gminy Lidzbark Pani Agnieszka Ptaszyńska, Radny Pan Mirosław Trzciński, Sołtys Pan Józef Burdalski oraz Wychowawcy i Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie. Impreza rozpoczęła się od występów dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych, które wierszami i piosenkami pokazały jak bardzo kochają swoich rodziców. Kwiaty i medale były niespodzianką przygotowaną przez dzieci dla swoich Rodziców. Dla dzieci przygotowano moc atrakcji w postaci kącika malowania twarzy, konkurencji sportowych i wizyty Myszka Miki z Kaczorem Donaldem. Na pikniku nie zabrakło dobrego jedzenia: kiełbasek z grilla i wspaniałych wypieków, które specjalnie na tę okazję wykonały mamy przedszkolaków. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy.

          • Piknik trzecioklasistów

          • W dniu 23 czerwca, uczniowie klasy trzeciej z wychowawcą uczestniczyli w pikniku kończącym pierwszy etap edukacji. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

            Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie pikniku. Było nam bardzo miło.

            Uczniowie klasy trzeciej i wychowawca Dorota Klejnowska.

          • Wycieczka do Trójmiasta

          • We wtorek, 21 czerwca, uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Trójmiasta zorganizowanej  w ramach rządowego  programu „Poznaj Polskę”.

            Pierwszym punktem naszego zwiedzania było Molo w Orłowie. Podziwialiśmy piękne widoki morza na tle granatu nieba. Tu też spotkaliśmy się z panem przewodnikiem, który podczas przejazdu do Gdyni opowiedział nam krótką historię tej miejscowości.  W Gdyni udaliśmy się na zwiedzanie ORP Dar Pomorza. Trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r., od lat 30. XX w. do lat 80. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie statek - muzeum, cumujący przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim, jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku. Było to niesamowite przeżycie. Dzieci z zapartym tchem zwiedzały pokład statku i słuchały ciekawych opowieści z nim związanych. Na pokładzie chętni uczniowie zabrali się za opuszczanie kotwicy – nie było to łatwe zadanie.

            Następnie udaliśmy się do Muzeum Inkluzji w Bursztynie, czyli zachowanych w bursztynie skamieniałości. Głównym elementem wystawy, którą oglądaliśmy była diorama lasu bursztynowego, gdzie gra i barwa świateł i głosy lasu przybliżyły nam genezę bursztynu, jego historię, piękno i walory naukowe.

            Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie gdańskiego Starego Miasta. W trakcie spaceru ulicą Mariacką i Długim Targiem mogliśmy wysłuchać ciekawych opowieści pana przewodnika na temat historii Gdańska i obserwowanych zabytków. Przeszliśmy też przez Bazylikę Mariacką, gdzie podziwialiśmy ogromny zegar astronomiczny.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki było Pole Bitwy na Westerplatte. Zwiedzając ocalałe obiekty pola z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o heroicznej obronie gdańskiego półwyspu przed atakiem hitlerowców we wrześniu 1939 roku.

            Był to bardzo intensywny dzień, pełen wrażeń i bogaty w wiele ciekawych informacji.

          • ,,POZNAJ POLSKĘ’’

          •  

                W środę, 15 czerwca, uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wycieczce do Gdańska zorganizowanej  w ramach programu „Poznaj Polskę”. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Stare Miasto. W trakcie spaceru ulicą Mariacką i Długim Targiem mogliśmy wysłuchać ciekawych opowieści pani przewodnik na temat historii Gdańska i obserwowanych zabytków. Podczas zwiedzania Bazyliki Mariackiej mieliśmy okazję zobaczyć zegar astronomiczny wraz z pokazem teatru figur, który  prezentowany jest w samo południe. Z punktu widokowego wieży Bazyliki Mariackiej podziwialiśmy rozległą panoramę Gdańska  i okolic. Zwiedzając Muzeum Bursztynu dowiedzieliśmy się o procesie powstawania bursztynu oraz oglądaliśmy wyroby z tego szlachetnego surowca, zarówno te zabytkowe jaki i nowoczesną biżuterię. Po zwiedzeniu części Gdańska w obrębie XVII- wiecznych obwarowań udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności oraz Sali BHP, gdzie została przybliżona nam historia strajku sierpniowego, podpisania porozumień sierpniowych oraz narodzin Solidarności. Ostatnim punktem wycieczki było pole bitwy na Westerplatte. Zwiedzając ocalałe obiekty pola z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o heroicznej obronie gdańskiego półwyspu przed atakiem hitlerowców. Był to dla nas dzień niezapomnianych wrażeń i bardzo cenna lekcja historii.

             

             

          • Teatr profilaktyczny

          • 9 czerwca 2022 r. gościliśmy w szkole Teatr Profilaktyczny Kurtyna z Krakowa.
            Dzięki środkom z GKRPA nasi uczniowie mogli obejrzeć dwa spektakle profilaktyczne : młodsi uczniowie bajkę profilaktyczną pt.: „Mapa skarbów” , której podejmowała profilaktykę zachowań ryzykownych - zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia, dobre i złe strony Internetu. Starsi uczniowie obejrzeli spektakl pt.: „Nowy trend”, którego zadaniem było kształtowanie postaw społecznych - wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, wrażliwość na krzywdę człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Pogadanki po każdym przedstawieniu jeszcze raz określały cel
            i przesłanie.

          • Wycieczka do Warszawy z programu „Poznaj Polskę”

          •             W dniu dzisiejszym, tj. 02. 06. 2022 r. uczniowie klas I-III z wychowawczyniami wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Atrakcjom nie było końca. Zwiedziliśmy Zamek Królewski, Muzeum Warszawy i Łazienki Królewskie. Przeszliśmy ulicami Warszawy podziwiając: Uniwersytet Warszawski, Belweder, Kolumnę Zygmunta, Starówkę i Pomnik Syrenki. Obejrzeliśmy też zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dopisywały nam nie tylko humory, ale również pogoda. Dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o to, aby nasza wycieczka była atrakcyjna.

          • Gminna Olimpiada Matematyczna klas III "Jednorożec"

          • W dniu dzisiejszym dwóch uczniów naszej szkoły wzięło udział w Gminnej Olimpiadzie Matematycznej klas III „Jednorożec”.

            Byli to: Filip Dramiński i Korneliusz Mendalka. Uczniowie zmierzyli się z dziesięcioma zadaniami. Poziom był bardzo wyrównany. Filip uklasyfikował się na szóstym miejscu, a Kornel na siódmym.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Szkole Podstawowej nr 1 w Lidzbarku dziękujemy za zaproszenie.

          • Zmagania ortograficzne Adama.

          • W dniu dzisiejszym uczeń klasy III Adam Wieczorek reprezentował naszą szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym klas III w Lidzbarku. Adaś został wyłoniony podczas szkolnych eliminacji spośród swoich kolegów i koleżanek. Po eliminacjach systematycznie i wytrwale pracował pod okiem wychowawczyni Doroty Klejnowskiej, wykonując wiele mozolnych ćwiczeń.
            Gratulujemy Adamowi uzyskania wysokiego wyniku w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

          • DZIEŃ EUROPY

          • „Zjednoczona w różnorodności”

            9 maja obchodziliśmy  w naszej szkole Dzień Europy. To właśnie tego dnia przypada rocznica podpisania historycznej deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950r.  ówczesny francuski minister spraw zagranicznych zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiałaby wybuch nowej wojny. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym jest dzisiaj Unia Europejska, dlatego ta symboliczna data jest oficjalnym świętem obchodzonym w Europie od 1964r.

            W ramach obchodów Dnia Europy zorganizowano apel, podczas którego społeczność szkolna miała okazję przypomnieć sobie lub dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej a także sprawdzić swoją wiedzę podczas Konkursu Wiedzy O Krajach Unii Europejskiej. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach :

            • Dla klas 4-5 (Julia Gołosz  z kl. 4 – 1 miejsce, Julia Redmer z kl.4 – 2 miejsce, Stanisław Bartkowski z kl. 4  – 3 miejsce)
            • Dla klas 6-8 ( Julia Wróblewska z kl.8b – 1 miejsce, Mateusz Skrzyński z kl. 6 – 2 miejsce, Jakub Pawelski z kl. 8b – 3 miejsce)

            Gratulujemy zwycięzcom!

          • Zajęcia biblioteczne.

          • 27 kwietnia uczniowie klasy III z wychowawczynią Dorotą Klejnowską zostali zaproszeni na lekcję biblioteczną do miejscowej biblioteki publicznej.
            Podczas zajęć uczniowie tworzyli lapbook z pisemnymi formami wypowiedzi. Dzięki takiej formie zabawy powtórzyliśmy zasady pisania: listu, zaproszenia, ogłoszenia, opowiadania i opisu.
            Bardzo dziękujemy za zaproszenie i miłe zajęcia.

          • I miejsce Filipa w konkursie plastycznym

          • 29 kwietnia w naszej szkole odbyło się wręczenie nagrody za gminny konkurs plastyczny „Ozdoba wielkanocna” zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku.
            Pierwsze miejsce w tym konkursie w kategorii klas I-III  zajął Filip Dramiński, uczeń klasy III.
            Gratulujemy Filipowi i życzymy dalszych sukcesów.

          • X DZIEŃ OTWARTY W ZS W LIDZBARKU

          •    28 kwietnia uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami, panią Martą Brzozowską i panią Jolantą Cichocką, wzięli udział w kolejnym Dniu Otwartym organizowanym przez Zespół Szkół w Lidzbarku. Spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Poznaj zawód i dołącz do nas” i miało na celu przedstawienie uczniom szkół podstawowych możliwości, jakie oferuje szkoła oraz pomocy w wyborze dalszej ścieżki kształcenia w roku szkolnym 2022/2023.

          • Rozstrzygnięcie konkursu na tradycyjną palmę wielkanocną. 

          •  

            Konkurs plastyczny na palmę wielkanocną cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do szkoły wpłynęło 28 palm wykonanych przez dzieci naszej szkoły. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, wykonane z wielką starannością oraz spełniające kryteria regulaminu konkursu. Jury w składzie:( Marta Brzozowska, Lidia Zastawna, Maria Przybysz- Giżyńska) po burzliwych obradach udało się wyłonić zwycięzców.  

            miejsce I - Martyna Rynkowska klasa VII a

            miejsce II- Filip Dramiński klasa III

            miejsce III- Korneliusz Mendalka klasa III

             

            Wyróżnienia otrzymali:

            Filip Kaczmarkowski klasa III

            Roksana Kaczmarkowska klasa VIIa

            Martyna Mazurkiewicz klasa V

            Lena Cegiełka klasa III

            Wszystkie palmy wystawione są w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Starym Dłutowie. Bardzo dziękujemy dzieciom i ich rodzinom, za tak wielkie zaangażowanie. 

             

          • NASZE FINALISTKI  !!!

          • Bardzo jesteśmy dumni z NASZYCH DZIEWCZYN. 

            Małgorzata Kacprzak została  finalistką  Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego.   Aleksandra Nisgorska  także  zdobyła tytuł   finalistki  Wojewódzkiego  Konkursu  Przedmiotowego  z   Biologii.

            Małgosia do konkursu polonistycznego przygotowywała się pod okiem Pani  Beaty Gajewskiej. Ola do konkursu biologicznego przygotowywała się  z Panią Jolantą Kacprzak. Obydwu Paniom składam równie serdeczne gratulacje i podziękowania. Widać, że poświęcony czas i ogrom pracy przyczyniły się do osiągniętych sukcesów.

            BROWO, BRAWO, BRAWO !!!

          • DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

          • ,,Pamięć nie dała się zgładzić…”

               13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku, informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 roku. W 2007 roku Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

                Dla społeczności naszej szkoły jest to szczególnie ważny dzień, gdyż obchodzimy wtedy 4 rocznicę odsłonięcia tablicy pamiątkowej pod Dębem Katyńskim (13.04.2018r.).  Jest ona poświęcona jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu, która jest dla nas przykładem bohaterstwa i patriotyzmu. W ramach propagowania tej tematyki i kultywowania pamięci odbyły się lekcje historyczne, w trakcie których uczniowie zapoznani zostali z sylwetką i dokonaniami Janiny Antoniny Lewandowskiej oraz z historią ufundowania pamiątkowej tablicy.

             

             

             

          • SZKOLENIE W ZAKRESIE  SAMOOBRONY PRZED PSAMI.

          • Podejmując działania zmierzające do ochrony dzieci przed agresją psów, dnia 6 kwietnia 2022 r. w naszej szkole zostało przeprowadzone spotkanie edukacyjno– profilaktyczne w zakresie samoobrony przed psami (z udziałem psów trenerów). Szkolenie, w którym udział wzięli uczniowie z przedszkola oraz klas I-VIII, przeprowadzone zostało przez Prywatną Szkołę Samoobrony p. Mirosława Różańskiego wraz z wyszkolonymi psami LAKIM oraz DASZĄ.


            Podczas szkolenia omówione zostały następujące zagadnienia:
            - zachowanie się człowieka podczas kontaktu z niebezpiecznym psem;
            - mowa ciała psa (jak możemy rozpoznać, że pies przygotowuje się do ataku);
            - najczęstsze powody ataku czworonoga;
            - terytorium czworonoga;
            - praktyczna obrona podczas ataku;
            - zasady zachowania oraz błędy popełniane podczas szkolenia własnego psa;
            - wiele innych praktycznych porad.

            Wszyscy uczestnicy aktywnie brali udział w spotkaniu. Dla uczniów była to ciekawa i praktyczna lekcja, na której dowiedzieli się jak postępować w sytuacji zagrożenia, gdy na swojej drodze spotkają agresywnego psa.

               Wszyscy uczniowie gorąco dziękują państwu prowadzącym i ich czworonożnym partnerom za wspaniałe spotkanie.

          • ALFIK MATEMATYCZNY

          • WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO  KONKURSU „ALFIK Matematyczny”

            24 listopada 2021 roku odbyła się XXVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce wzięło udział ponad 1000 szkół z całej Polski. Również nasza szkoła przyłączyła się do tych zmagań.
            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            kl. II
            Michał Bartnikowski  – 56 punktów – 64 miejsce w województwie

            kl. III
            Korneliusz Mendalka – 61,75 punktów – 60 miejsce w województwie
            Filip Dramiński  – 61,25 punktów – 61 miejsce w województwie
            Sebastian Podgórski  – 51,5 punktów – 88 miejsce w województwie
            Filip Kaczmarkowski – 37,5 punktów – 119 miejsce w województwie
            Sebastian Skuza – 33,75 punktów – 121 miejsce w województwie

            kl. IV
            Oliwia Margalska  – 73,25 punktów – 17 miejsce w województwie
            Przemysław Peć  – 61,25 punktów – 24 miejsce w województwie
            Julia Redmer  – 56,25 punktów – 25 miejsce w województwie
            Stanisław Bartkowski  – 54,25 punktów – 30 miejsce w województwie
            Amelia Miranowska  – 51,25 punktów – 32 miejsce w województwie
            Wiktor Giżyński – 41,5 punktów – 43 miejsce w województwie

            kl. VI
            Zuzanna Mostowicz  – 26,25 punktów – 14 miejsce w województwie

            KL. VIIB
            Antoni Bartkowski – 45,25 punktów – 34 miejsce w województwie

            Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie
        • +48 23 698 20 83 fax. (23) 698 20 83
        • Stare Dłutowo ul. Długa 61 Godziny pracy sekretariatu szkoły: poniedziałek - piątek w godz. 8:00 - 16:00 sekretarka: Monika Sieńska Poland
      • Logowanie