• KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE - PROJEKT EDUKACYJNY

          • W naszej szkole na zajęciach kształtujących kreatywność (koło plastyczne) uczniowie z klas 2,3,4 i 5 realizują "Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Wspierający Rozwój Kreatywności 2023/24 IV EDYCJE Kreatywne prace plastyczne .
            Przez cały rok raz w miesiącu uczniowie będą wykonywać wybrane zadanie twórcze i będziemy je publikować na stronie organizatora. Dzięki tego rodzaju aktywności dzieci uczą się nowych technik plastycznych, rozwiązują twórcze zadania problemowe oraz rozwijają wyobraźnię i kreatywność.
            W komentarzach będzie można oglądać wytwory plastyczne dzieci.​​

          • ZROBIŁO SIĘ PRZYTULNIEJ

          • Dziś rano na naszych uczniów czekała miła niespodzianka przygotowana przez firmę Wolność Meblarska Sp. z o.o. z Lidzbarka 😁
            Serdecznie dziękujemy prezesowi zarządu Panu Wojciechowi Kokoszko oraz pracownikom firmy 🤝😏 za podarowanie naszej szkole wspaniałych puf do siedzenia. Pufy zaprojektowane i uszyte zostały specjalnie dla nas, co czyni je szczególnie wyjątkowym upominkiem, który z pewnością długo będzie służył naszym uczniom.

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 nasza szkoła pozyskała dofinansowanie w kwocie 5000zł. Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

          • AGRESJA ZSRS NA POLSKĘ

          • ,,Poznajemy ojczyznę w momencie,

            kiedy ją mamy utracić”.

            Albert Camus

             

               17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i ZSRS. Po dokonaniu przez Związek Sowiecki napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

          • XII EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA

          • 9 września w przepięknej scenerii w Amfiteatrze Miejskim odczytano fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Lekturę czytało ponad 40 lektorów - przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy miasta, czytelnicy biblioteki, dyrektorzy i uczniowie szkół z terenu miasta i gminy Lidzbark, grupa teatralna "A, co!".
            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 6 - Julia Cejman, Przemek Peć i Stasiu Bartkowski oraz Pani Dyrektor Małgorzata Waleszkowska.
            Organizatorem wydarzenia była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 im. T. Kościuszki w Lidzbarku, Szkołą Podstawową nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, Szkołą Podstawową w Bryńsku, Szkołą Podstawową im. H. Sienkiewicza w Starym Dłutowie, Zespołem Szkół im. Króla Wł. Jagiełły w Lidzbarku, Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lidzbarku.

            Fot. Zygmunt Mężykowski

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

          • Rozpoczęliśmy dziś wyjątkowy, bo jubileuszowy rok 50-lecia powstania Szkoły Podstawowej w Starym Dłutowie oraz nadania jej imienia Henryka Sienkiewicza. Tak jak 50 lat temu, cała społeczność szkolna zgromadziła się na placu przed głównym wejściem do budynku szkoły. Podczas podniesienia flagi na maszt odśpiewaliśmy hymn państwowy.
            Sięgając do kart historii zapisanych w kronice szkolnej z dnia 3 września 1973 roku pani Dyrektor przypomniała wszystkim obecnym to wydarzenie w swoim przemówieniu.
            Głos zabrał także burmistrz Maciej Sitarek, nawiązując nie tylko do jubileuszu, ale poczynionych w szkole w okresie wakacji prac remontowych.
            Dziękujemy uczniom i opiekunom za przygotowanie akademii inaugurującej rok szkolny 2023 / 2024.
            Życzymy wszystkim pracującym i uczącym się w naszej szkole przyjemnej i owocnej pracy.

          • Spotkanie w Klubie Senior+ w Wawrowie

          • 21 czerwca uczniowie klasy pierwszej zostali zaproszeni na spotkanie do Klubu Senior + w Wawrowie.

                           Na początku uczniowie zostali zapoznani z przybyłymi na spotkanie Seniorami oraz topografią budynku. Później wspólnie przygotowano pizze. Każde dziecko mogło przygotować swój kawałek z ulubionymi dodatkami. Zabawa była wspaniała. Podczas oczekiwania na upieczenie pizzy dzieci grały w gry planszowe i bawiły się w berka na dworze.

                           Degustacja upieczonej własnoręcznie pizzy była zwieńczeniem wspólnych zabaw. Dzieciom bardzo się podobało. W dowód wdzięczności obdarowały Seniorów własnoręcznie wykonanymi laurkami.

            Dzieci i opiekunowie dziękują za zaproszenie oraz mile spędzony czas.  

          • Prelekcja dotycząca bezpieczeństwa w czasie wakacji.

          • 21 czerwca br. uczniowie klas I-III wzięli udział w prelekcji  dotyczącej bezpieczeństwa w czasie wakacji.  Pan Policjant przypomniał dzieciom zasady zachowania nad wodą. Omówił zasady poruszania się w mieście i na wsi. Wskazał miejsca, gdzie dzieci mogą się bezpiecznie bawić. Przypomniał też o zasadzie „nieufności w stosunku do nieznajomych”.

            Mamy nadzieję, że przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa naszych uczniów podczas nadchodzących wakacji.

          • Wycieczka uczniów klas I-III do Olsztynka i Grunwaldu.

          • 19 czerwca, uczniowie klas I-III z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Olsztynka i Grunwaldu.
            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w skansenie, gdzie oglądaliśmy budynki mieszkalne, sakralne i zabudowania gospodarcze oraz przemysłowe wsi polskiej z przełomu XIX i XX wieku. Dzieci wzięły udział również w warsztatach plastycznych. Dziewczynki malowały na szkle, a chłopcy na kaflach. Po pysznym obiadku w karczmie, udaliśmy się do Huty Szkła Artystycznego. Tutaj wzięliśmy udział w pokazie wyrabiania ozdób szklanych. Zwieńczeniem pokazu był konkurs wiedzy, podczas którego uczniowie wykazali się umiejętnością słuchania. Na wszystkie pytania prowadzącego odpowiadali poprawnie. Ostatnim punktem wycieczki był Grunwald. Tu obejrzeliśmy wystawy muzealne dotyczące Bitwy pod Grunwaldem. Mogliśmy obejrzeć fragmenty filmów związane z tą tematyką. Na zakończenie przespacerowaliśmy po polu bitwy.
            Dzieciom bardzo podobała się wycieczka. Szczególnie przypadła im do gustu Huta Szkła, w której zdobyli piękne pamiątki.

          • Wizyta gości z Niemiec    

          • 14 czerwca nasza szkoła miała przyjemność gościć 11 uczniów oraz 2 nauczycieli z Realschule Munster w Niemczech. Pani Barbara Lewandowska przeprowadziła lekcję otwartą dla dyrekcji oraz chętnych nauczycieli w klasie 8b. Celem lekcji była integracja oraz nauka języka niemieckiego podczas wspólnych zabaw i gier językowych. Podczas Memogry (wyd. PNWM/DPJW) uczestnicy poznali wiele praktycznych zwrotów w obu językach a podczas gry Aldi  ćwiczyli wspieranie komunikacji i współpracę.  Klasa 7 wybrała się z gośćmi na spacer śladami historycznych i znanych miejsc w Dłutowie. Przewodnikami byli uczniowie klasy siódmej, dzięki którym poznaliśmy wiele ciekawostek o zwiedzanych obiektach.     Na koniec młodzi ludzie mieli idealną okazję do integracji, rozgrywając pełen ekscytacji i sportowego ducha mecz towarzyski piłki nożnej. Po krótkiej rozgrzewce piłkarskiej, odśpiewaliśmy  z  należytym szacunkiem hymny narodowe  Niemiec i Polski. Dziękujemy panu Zbigniewowi Cegiełce za organizację meczu i opiekę! Obie drużyny otrzymały z rąk pani Dyrektor, Małgorzaty Waleszkowskiej pamiątkowe puchary.Dziękujemy pani Dyrektor CUW, Justynie Kochalskiej, za pomoc w organizacji transportu grupy do Lidzbarka!

          • Warsztaty edukacyjno-profilaktyczne "Bezpieczne wakacje".

          • 14 czerwca 2023 roku w ramach akcji „Bezpieczny Lidzbark” uczniowie z klas 1 -6 naszej szkoły brali udział w warsztatach edukacyjno – profilaktycznych, mających na celu wzbogacenie wiedzy i przypomnienie najważniejszych zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas wakacji. Dzieci, odwiedziły panie z Olsztyna, które w bardzo interesujący sposób poruszyły zagadnienia bezpieczeństwa. Po miłym przywitaniu, zdrowej dawce ruchu, śmiechu i zabawy oraz wspólnym określeniu zasad panujących podczas pokazu, trenerki zaciekawiły dzieci opowieścią pt. „Puchate i kolczaste” zaprezentowaną w postaci teatrzyku obrazkowego Kamishibai. Historyjka zainspirowała uczniów do rozważań na temat relacji międzyludzkich. Wszyscy zgodnie orzekli, że najlepsze jest puchate, czyli dobro, które nieustannie rośnie, kiedy dzielimy się nim z innymi. Następnie uczestnicy warsztatów omówili zasady bezpieczeństwa w różnych miejscach i sytuacjach: nad wodą, w lesie, w górach, na ulicy, czy w kontakcie ze zwierzętami. Dodatkowym elementem było odegranie scenek tematycznych z misiami, w których dzieci wykazywały się umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych, trudnych.

            Warsztaty odbyły się w doskonałym czasie, idealnie wkomponowały się w aktualnie poruszaną tematykę. Zbliżają się wakacje, podczas których bezpieczeństwo dzieci jest niezmiernie ważne. Przeprowadzone warsztaty były bardzo pouczające. Dziękujemy.

          • Lekkoatletyczne Mistrzostwa Gminy Lidzbark

          • W poniedziałek 5 czerwca na Stadionie MOSIR w Lidzbarku odbyły się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Gminy Lidzbark pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Lidzbark Macieja Sitarka i Fundacji im. Wacława Wasieli. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali Pan Burmistrz Maciej Sitarek wraz z wiceprezesem Fundacji im. Wacława Wasieli Panem Mirosławem Urbanowskim. Do rywalizacji w zawodach przystąpiło 5 szkół: SP 1 Lidzbark, SP 2 Lidzbark, SP Dłutowo, SP Bryńsk, SP Kiełpiny.  Uczestnicy zawodów startowali w dwóch kategoriach wiekowych w ramach Igrzysk Dzieci (2010 r. i młodsi), Igrzysk Młodzieży Szkolnej (2008 r. i młodsi). Zawodnicy i zawodniczki mierzyli się w biegach, skokach, rzutach, sztafetach. W każdej konkurencji punktowało 6 uczestników. Pierwsza trójka otrzymała pamiątkowe medale, a pozostali pamiątkowe dyplomy.  Nasza reprezentacja wypadła bardzo dobrze, wręcz rewelacyjnie przywożąc z zawodów grad medali i dyplomów. Reprezentanci naszej szkoły uzyskali następujące wyniki:

             Klasy IV - VI. ( r. 2010 i mł.)

             Klasa IV.

            1. Wieczorek Adam- II miejsce - rzut p. palantową

            2. Mendalka Kornel - V miejsce -bieg 60 m, V miejsce rzut p. palantową

             Klasa V.

            1. Zdunek Kinga - I miejsce - rzut p. palantową

            2. Bartkowski Stanisław -  VI miejsce -skok w dal

            3. Błaszkiewicz Szymon -V miejsce - bieg 60 m

            4. Cegiełka Weronika - V miejsce - skok w dal

             Klasy IV - VI. 

            1. Wilamowski Artur- II miejsce - bieg 60 m

            2. Antkiewicz Amelia - II miejsce - bieg 60 m, IV miejsce -skok w dal,

            3. Gorczyca Amelia -III miejsce bieg 60 m,

            4. Mazurkiewicz Martyna - V miejsce -bieg 60 m, VI miejsce -skok w dal

             Klasy VII - VIII. (r. 2008 - 2009)

             1.Kosiński Igor - I miejsce - skok w dal, IV miejsce -100 m

            2. Piątkowska Justyna -I miejsce -100 m, VI miejsce skok w dal

            3. Jurkiewicz Łukasz - I miejsce -pchnięcie kulą

            4. Anuszewska Oliwia -II miejsce -  100 m, IV miejsce -skok w dal

            5. Pszenny Patryk -  II miejsce -pchnięcie kulą, VI miejsce - 100 m,

            6. Dolna Kasia - III miejsce -100 m

            7. Kirstein Mikołaj - III miejsce - skok w dal

            8. Naworski Kuba - VI miejsce - skok w dal

            9. Tran Igor -V miejsce 100 m, V miejsce -skok w dal

             Sztafeta mieszana IV - VI.

             I miejsce - Redmer Julia, Antkiewcz Amelia, Bartkowski Stanisław, Wilamowski Artur

             Sztafeta mieszana VII - VIII.

             II miejsce - Anuszewska Oliwia , Piątkowska Justyna, Chudy Piotr, Kosiński Igor

                 Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.

             

          • Gminny Konkurs Ortograficzny klas II i III

          •  

            12 maja 2023 r., odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas II i III, którego organizatorem była w Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku. Przedstawicielami naszej szkoły byli Łukasz Stawicki uczeń klasy II oraz Michał Bartnikowski z klasy 3. Test konkursowy, z którym zmierzyli się uczestnicy zawierał pisanie ze słuchu, uzupełnienie kart pracy brakującymi ortogramami, praktyczne zastosowanie poznanych zasad ortograficznych oraz rebusy, zagadki.

            I MIEJSCE w kategorii klas II  zdobył ŁUKASZ STAWICKI

            Brawo! Serdeczne GRATULACJE!!!

            Podziękowanie dla chłopców za godne reprezentowanie naszej szkoły.

          • #świetamajowe #laboratoriumprzyszłości

          •  ,,Ojczyznę kocha się
            nie dlatego, że wielka,
            ale dlatego,
            że własna”
            Seneka M
            łodszy
             

             Święto Pracy, Dzień Flagi RP i 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodziliśmy uroczyście w piątek 28 kwietnia. Zostało to poprzedzone lekcjami historycznymi na temat genezy tych świąt i ich roli w życiu naszego narodu. Społeczność szkolna w biało – czerwonym spacerze przeszła ulicami Starego Dłutowa, a towarzyszyły nam dźwięki pieśni patriotycznych. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć mieszkańcom o ważnych zbliżających się datach i pokazać, że pamiętamy i szanujemy dokonania naszych przodków. Każda klasa wraz z wychowawcą miała również okazję wykonać pamiątkowe zdjęcie. Uroczystość została przeprowadzona i uwieczniona za pomocą sprzętu zakupionego w ramach programu ,,Laboratorium Przyszłości”.

          • AKCJA ŻONKILE 2023

          • ,,Ludzie ludziom zgotowali ten los”
            Zofia Nałkowska

            19 kwietnia obchodzimy 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci, który zawdzięczamy ostatniemu przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej Markowi Edelmanowi. Akcji towarzyszy hasło ,,Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Nasza szkoła włączyła się aktywnie w akcję. Uczniowie poznali historię narodu żydowskiego podczas wojny, przygotowali jej symbole, czyli żonkile dla społeczności szkolnej. Chcemy w ten sposób oddać hołd bezbronnym i niewinnym ludziom, wymordowanym przez nazistów.

          • Dziewczyny z brązem

          •  W dniu dzisiejszym (26.04 środa) na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 1 w Olecku odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko Mazurskiego Związku Szkolnego w piłce nożnej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju finałowym wystąpiły cztery zespoły: SP Świętajno, SP 1 Olecko, SP Korsze i oczywiście nasza drużyna SP Dłutowo. Mecze rozegrano systemem każdy z każdym raz 15 minut. Dziewczęta po mimo okrojonego składu, długiej i wyczerpującej podróży zagrały bardzo dobrze. W ogólnym rozrachunku zajęły III miejsce w województwie. Dodatkowo nasz golkiper  Martyna Rynkowska drugi raz z rzędu została wyróżniona przez organizatorów najlepszą bramkarką turnieju. Martynie i całemu zespołowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych. Dziewczęta za zajęcie III m w turnieju otrzymały pamiątkowe medale, puchar, dyplom. Nagrody wręczył członek zarządu WMSZS Pan Andrzej Kamiński.

            Skład zespołu: Martyna Rynkowska (br), Julia Rychcik, Kamila Jabłońska, Roksana Kaczmarkowska, Amelia Antkiewicz, Oliwia Anuszewska, Ola Podgórska(kp) - opiekun zespołu Zbigniew Cegiełka.

             

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Umberto Eco
            24 kwietnia świętowaliśmy w naszej szkole, przypadający na 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
            W związku z tym uczniowie naszej szkoły mogli przeczytać ciekawostki związane z czytelnictwem i dobroczynnym wpływem książek na rozwój naszej wyobraźni. Na gazetce pedagoga specjalnego zawisły materiały związane z tym świętem, a uczniowie klasy pierwszej wykonali kolorowy plakat.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie
        • +48 23 698 20 83 fax. (23) 698 20 83
        • Stare Dłutowo ul. Długa 61 Godziny pracy sekretariatu szkoły: poniedziałek - piątek w godz. 8:00 - 16:00 sekretarka: Monika Sieńska Poland
      • Logowanie